ଭବିଷ୍ୟତ ଉପରେ କରୋନାର ଗମ୍ଭୀର ଦୁଷ୍ପ୍ରଭାବ: ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ହ୍ରାସ ପାଇବ ଲୋକଙ୍କ ହାରାହାରି ଆୟୁକାଳ

0

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ, ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ୩.୦୩ କୋଟି ଅତିକ୍ରମ କରିଥିବାବେଳେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ୯.୫୧ ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ୨.୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ହାରାହାରି ବୟସରେ ହ୍ରାସ ଘଟିପାରେ।

ପିଏଲଓଏସ ୱାନ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ-୧୯ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଆୟୁଷରେ ସ୍ୱଳ୍ପକାଳୀନ ହ୍ରାସ ଘଟାଇପାରେ | ଯେବେକି ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆୟୁଷ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ | ଅଧ୍ୟୟନରେ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା, ସାମାଜିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବସ୍ଥା ଏବଂ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟାପକ ସଂସ୍କାର ନହୁଏ ତେବେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ପରିସ୍ଥିତି ଗୁରୁତର ହେବ। ୟୁରୋପୀୟ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଆମେରିକୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ହାରାହାରି ବୟସ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ |

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ବୟସ ବର୍ଗର ଏକାଧିକ ହାରରେ ଚାରିଟି ବ୍ୟାପକ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଜୀବନ ପ୍ରତ୍ୟାଶା ଉପରେ କୋଭିଡ-୧୯ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରଭାବ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା |ଚାଇନାର ସାଂଘାଇ ୟୁନିଭରସିଟିର ଏସୀୟ ଡେମୋଗ୍ରାଫିକ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ଆସୋସିଏଟ୍ ପ୍ରଫେସର ଗିଲିୟମ୍ ମାରୋସ୍ ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ଆୟୁଷ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବୋଧହୁଏ ଉପ-ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି, ଯାହା ଗୁରୁତର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ପିଓଏଲଏଲ ୱାନ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି |

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିଥିବା ହଜାର ହଜାର କୋଟି ନମୁନାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ କରୋନା ଶୀଘ୍ର ମ୍ୟୁଟେଟ ଅର୍ଥାତ ଏହାର ରୂପ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛି | ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ କରୋନା ଜୀବାଣୁର ପ୍ରାୟ ୨୨ ଟି ସ୍ଥିର ମ୍ୟୁଟେଟ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ସବୁଠାରୁ ପ୍ରତିରୋଧକ | ଏହି ସୂଚନା ରୁଷର ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନିଟରିଂ ସେଣ୍ଟର ରୋସପୋଟ୍ରେବନାଜୋର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପ୍ରଦାନ କରିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.