ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ସ୍କର୍ପିଓ କିଙ୍ଗଙ୍କ ବିଷୟରେ: ନିଜ ସଉକରୁ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଧନୀ, ୧ଗ୍ରାମ ବିଛା ବିଷକୁ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ କରନ୍ତି ବିକ୍ରି

ଅଜବ ସଉକ ଅନୁସରଣ କରି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କର ଦୁନିଆରେ କୌଣସି ଅଭାବ ନାହିଁ | ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ମହମ୍ମଦ ହାମଦି ବୋଶ୍ତା (Mohamed hamdy boshta) ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ | ଇଜିପ୍ଟର ବାସିନ୍ଦା ମହମ୍ମଦ ହାମଦି ବିଛା ବିଷ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି। ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ ଶବ୍ଦ ଦିନେ ତାଙ୍କୁ ଏତେ ଧନୀ ଏବଂ ସଫଳ କରିବ, ସେ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ଭାବି ନଥିବେ | ଗୋଟିଏ ଗ୍ରାମ ବିଷ ବଦଳରେ ସେ ପ୍ରାୟ ୭୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ($ 10,000) ପାଆନ୍ତି |
ବିଷର ବ୍ୟବହାର କ’ଣ- କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମହମ୍ମଦ ହାମଦି ମିଶରର ମରୁଭୂମି ଏବଂ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବିଛା ଧରିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ଥିବାରୁ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବା ଆର୍କିୟୋଲୋଜି ବିଭାଗରେ ଅଧ୍ୟୟନ ଛାଡିଦେଥିଲେ। ସେ ଏହି ବିଛାମାନଙ୍କର ବିଷ ବାହାର କରନ୍ତି, ଯାହା ଔଷଧ ତିଆରିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ବଡ କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ- ମହମ୍ମଦ ହାମଦି ମାତ୍ର ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ‘କାଇରୋ ଭେନମ୍ କମ୍ପାନୀ’ର ମାଲିକ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଯେଉଁଠାରେ ୮୦,୦୦୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ବିଛା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ସାପ ରଖାଯାଏ | ଏହି ସାପ ଏବଂ ବିଛା ର ବିଷ ବାହାର କରି ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଏ |

ବିଷକୁ କିପରି ଅପସାରଣ କରାଯାଏ- UV ଆଲୋକ (ଅତିବାଇଗଣି ରଙ୍ଗର ଆଲୋକ) ସାହାଯ୍ୟରେ ଧରାଯାଇଥିବା ବିଛା ବିଷକୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଛୋଟ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଶକ୍ ଦିଆଯାଏ | ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତ ହେବା ମାତ୍ରେ ବିଛା ର ବିଷ ବାହାରିଆସିଥାଏ ଏବଂ ଏହି ବିଷ ଗଚ୍ଛିତ ହୁଏ |

ଗୋଟିଏ ଗ୍ରାମ ବିଷ କେତେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ?

ରଏଟର୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏକ ଗ୍ରାମ ବିଛା ବିଷରୁ ପ୍ରାୟ ୨୦,୦୦୦ ରୁ ୫୦,୦୦୦ ଆଣ୍ଟିଭେନୋମ ବା ବିଷରୋଧକ ଡୋଜ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇପାରିବ। ଆଣ୍ଟିଭେନୋମ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାବେଳେ, ବିଛା ବିଷର ପରିମାଣରେ ବହୁତ ସାବଧାନତା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ |

ବିଷର ଯୋଗାଣ କେଉଁଠାକୁ ହୋଇଥାଏ – ମହମ୍ମଦ ହାମଦି ବିଛାର ଏହି ବିଷକୁ ୟୁରୋପ ଏବଂ ଆମେରିକାକୁ ସପ୍ଲାଇ କରନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ଆଣ୍ଟିଭେନମ୍ ଡୋଜ ଏବଂ ହାଇପରଟେନ୍ସନ ଭଳି ସମସ୍ତ ରୋଗ ପାଇଁ ଔଷଧ ତିଆରିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଗୋଟିଏ ଗ୍ରାମ ବିଛା ବିଷ ବିକ୍ରୟ କରିବା ସମୟରେ ସେମାନେ ୧୦ ହଜାର ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ ୭୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇଥାନ୍ତି।

ଆଣ୍ଟିଭେନୋମ ଔଷଧ କାହିଁକି ମହଙ୍ଗା – ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କେନ୍ଦ୍ର(ସେଂଟର ଫର ଡିଜିଜ କଂଟ୍ରୋଲ ଆଣ୍ଡ ପ୍ରିଭେନ୍ସନ)ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆମେରିକାର ପ୍ରାୟ ୮୦,୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଷାକ୍ତ ସାପ କିମ୍ବା ବିଛା କାମୁଡ଼ନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଏହି ବିଷାକ୍ତ ଜୀବମାନେ କାମୁଡ଼ନ୍ତି, ଜଣେ ମଣିଷ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକ କରେ | କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ ଏହି ଆଣ୍ଟିଭେନମ୍ ଔଷଧ ବଜାର ବହୁତ ଛୋଟ | ବୋଧହୁଏ ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ଔଷଧର ମୂଲ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ |

Comments are closed.