ଘୁସୁରିଠାରେ ଲିଭର ବିକଶିତ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ବୈଜ୍ଞାନିକ, ଏଣିକି ମନୁଷ୍ୟ ଶରୀରରେ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣର ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିବନି ବୋଲି ଆଶା

ଆମେରିକୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ଲିଭର ବିକାଶିତ କରିବାରେ ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ଘୁଷୁରିର ଶରୀରରେ ଏହି ଗବେଷଣା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଏହା ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇପାରିବ, ଯାହାଦ୍ବାରା ଆଉ ଲିଭର ପ୍ରତିରୋପଣର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବ ନାହିଁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ଏହି ସଫଳତା ଏବଂ ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ଆଶା ସମ୍ଭାବନା ସମ୍ପର୍କରେ :

ଡେଲି ମେଲ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପିଟସବର୍ଗ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଛଅଟି ଘୁଷୁରୀର ଲିମ୍ଫ ନୋଡରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆକାରର ଲିଭର ବିକଶିତ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଯଦିଓ କିଛି ରୋଗ ହେତୁ ପ୍ରାଣୀରେ ଗୋଟିଏ ଅଙ୍ଗ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ, ତେବେ ରକ୍ତ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାର କ୍ଷମତା ରହିଥାଏ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲିଭରର ନିଜକୁ ବିକଶିତ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି | ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯଦି ଏହାର ଏକ ଅଂଶ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଶରୀରରେ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯକୃତରେ ବିକଶିତ ହୋଇପାରେ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶରୀରରେ ଥିବା ଲିମ୍ଫ ନୋଡରେ ଲିଭର କୋଷିକାଗୁଡ଼ିକୁ ବିକଶିତ କରାଯାଇପାରିବ | କୋଷିକାଗୁଡ଼ିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲିଭର ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି |

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହିପରି ଛଅଟି ଘୁଷୁରି ଚୟନ କରିଥିଲେ ଯାହାଙ୍କର ଲିଭରଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଅକାମି ହୋଇଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କର ରକ୍ତ ଯୋଗାଣକୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରାଗଲା ଏବଂ ଶରୀରରେ ଥିବା ଅସୁସ୍ଥ ଲିଭର କୋଷିକାଗୁଡ଼ିକର ଏକ ଅଂଶ ନିଆଯାଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ହେପାଟୋସାଇଟ୍ସ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି କୋଷିକାଗୁଡ଼ିକୁ ଘୁଷୁରୀର ଲିମ୍ଫ ନୋଡରେ ପ୍ଲାଂଟ କରାଗଲା |

ଗବେଷଣା ସହିତ ଜଡ଼ିତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡ଼ ଏରିକ୍ ଲାଗେସଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯଦି ହେପାଟୋସାଇଟ୍ସ ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ନିଜେ ଶରୀରରେ ହିଁ ନୂତନ ଲିଭର ବିକଶିତ କରିପାରେ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲିଭର ସାଧାରଣତ ଛୋଟ କ୍ଷତିକୁ, ନିଜେ ହିଁ ଠିକ କରେ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯେତେବେଳେ ଘୁଷୁରିରେ ବିକଶିତ ଲିଭରକୁ କିଛି ସମୟ ପରେ ଯାଂଚ କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଜଣାପଡ଼ିଲା ଯେ ନୂତନ ଲିଭର ପୁରୁଣା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଲିଭର ଅପେକ୍ଷା ବଡ଼ ଏବଂ ଅଧିକ ବିକଶିତ ଥିଲା|

ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍ ଅଫ୍ ଲିଭର ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟେସନରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ହେପାଟାଇଟିସ୍ ସଂକ୍ରମଣ, ମଦ୍ୟପାନ ଅଭ୍ୟାସ ଇତ୍ୟାଦି କାରଣରୁ ମଣିଷର ଲିଭର ଖରାପ ହୋଇଯାଏ। ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଲାଗିଗଲା | ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମୂଷାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏପରି ଏକ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ସଫଳ ହୋଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏକ ବଡ ପଶୁ (ଘୁଷୁରି) ଉପରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଲାଗିଗଲା | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ମାନବଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ହେବ।

Comments are closed.