ଗଙ୍ଗା ପରେ ସିନ୍ଧ ନଦୀରେ ମିଳିଲା ଏହି ମାଂସାହାରୀ କ୍ୟାଟଫିସ୍, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଭୀଣ୍ଡର ସିନ୍ଧ ନଦୀରେ ଏକ ସକରମାଉଥ କ୍ୟାଟଫିସ୍ ପାଇଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଏହି ସକରମାଉଥ କ୍ୟାଟଫିସ୍ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାରେ ମିଳୁଥିବା ଏକ ମାଂସାସୀ ମାଛ | ମୂଳତଃ, ଏହି ମାଛ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଆମାଜନ ନଦୀରେ ମିଳିଥାଏ | ଏହି ମାଛକୁ ସିନ୍ଧ ନଦୀର ମେହେଡା ଘାଟର ଭୋଲେ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଧରିଛନ୍ତି।

ଏହି ମାଂସାହାରୀ ମାଛ ଦେଖିବାକୁ ଖୁବ୍ ସୁନ୍ଦର। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରକୃତରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ଏହି ମାଛ ଚମ୍ବଲର ସିନ୍ଧ ନଦୀରୁ କିପରି ମିଳିଛି।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବାରାଣସୀର ରାମନଗରର ରମଣା ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ଗଙ୍ଗା ନଦୀରେ ନାବିକମାନେ ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ମାଛକୁ ଧରିଥିଲେ। ବିଏଚୟୁର ମାଛ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହାକୁ ସକରମାଉଥ କ୍ୟାଟଫିଶ୍ ବୋଲି ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ମାଛକୁ ପର୍ଯ୍ୟାବରଣ ପାଇଁ ବିପଦ ବୋଲି କହି ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ।

ସକରମାଉଥ କ୍ୟାଟଫିଶ୍ ଅନେକ ରଙ୍ଗରେ ମିଳିଥାଏ। ଏହା ଆଖପାଖର ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କୁ ଖାଇ ଜୀବିତ ରହିଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ, ଏହା କୌଣସି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଛ କିମ୍ବା ଜୀବକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ, ଯେତେବେଳେ କି ଏହି ମାଛର ନିଜସ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ ରହିନଥାଏ କାରଣ ଏହା ସ୍ୱାଦହୀନ ହୋଇଥାଏ |

ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ମାଛକୁ ଗଙ୍ଗା ଇକୋସିଷ୍ଟମ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଯେହେତୁ ଏହି ମାଛ ଏହାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆର୍ନମେଣ୍ଟାଲ୍ ମାଛ ବର୍ଗରେ ପଡେ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ନିଜ ସଉକ ପାଇଁ ଆକ୍ୱାରିୟମରେ ବଢ଼ାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ କ୍ୟାଟଫିସ୍ ବଢ଼ିଯାଏ ସେତେବେଳେ ଏହାକୁ ଗଙ୍ଗାରେ ଛାଡି ଦେଉଥିଲେ |

Comments are closed.