ସାନିଆ ମିର୍ଜାଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଗୋଲ୍ଡେନ ଭିଜା

ଟେନିସ୍ ଖେଳାଳି ସାନିଆ ମିର୍ଜା ନିଜ ଖେଳ ସହିତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ, ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାନିଆ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରେରଣା । ସାନିଆ ଦୁବାଇରୁ ଗୋଲଡେନ୍ ଭିସା ପାଇଥିବା ତୃତୀୟ ଭାରତୀୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ସାନିଆ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ତଥା ପୂର୍ବତନ ପାକିସ୍ତାନୀ କ୍ରିକେଟର ଶୋଏବ ମଲିକଙ୍କ ସହ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ (ୟୁଏଇ) ରେ ରହିପାରିବେ।

୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୟୁଏଇର ଗୋଲଡେନ୍ ଭିସା ପାଇବା ପରେ ସାନିଆ କହିଛନ୍ତି, ପରିଚୟ ଏବଂ ନାଗରିକତ୍ୱ ପାଇଁ ଫେଡେରାଲ୍ ଅଥରିଟି ଶେଖ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ରସିଦଙ୍କୁ ସେ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଉଛନ୍ତି। ଯିଏକି ତାଙ୍କୁ ଦୁବାଇର ଗୋଲଡେନ୍ ଭିସା ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁବାଇ ତାଙ୍କ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଅତି ନିକଟତର । ଏହା ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ଘର ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ସମୟ ବିତାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି । ଭାରତର ନିର୍ବାଚିତ ନାଗରିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହେବା ମୋ ପାଇଁ ଗୌରବର ବିଷୟ। ଏହା ଆମ ଟେନିସ୍ ଏବଂ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକାଡେମୀରେ କାମ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେବ ।

ଗୋଲଡେନ୍ ଭିସା ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣେ ୟୁଏଇରେ ୧୦ ବର୍ଷ ରହିପାରିବ । ସାଧାରଣତଃ ବ୍ୟବସାୟୀ, ନିବେଶକ, ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମାନ ବୃତ୍ତିର ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଭିସା ପୂର୍ବରୁ ଦିଆଯାଉଥିଲା । ପରେ ଏହାର ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତ ଏବଂ ଶାହାରୁଖ ଖାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗୋଲଡେନ ଭିସା ମିଳିସାରିଛି। ଏଥି ସହିତ ସାନିଆ ମିର୍ଜା ଗୋଲଡେନ୍ ଭିସା ପାଇବାରେ ତୃତୀୟ ଭାରତୀୟ ହୋଇଛନ୍ତି।

Comments are closed.