ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିବା ବିଡେନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବାଠାରୁ କାହିଁକି ପଛାଉଛି ରୁଷ ? ଏହା ହେଉଛି କାରଣ

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପରଠାରୁ ଜୋ ବିଡେନଙ୍କୁ ଚାରିଆଡ଼ୁ ଅଭିନନ୍ଦନର ସୁଅ ଛୁଟୁଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ବିଡେନଙ୍କୁ ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁତିନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁତିନଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦ୍ୱାରା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛି | କେବଳ ପୁତିନ ନୁହଁନ୍ତି, ଅନ୍ୟ କେତେକ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋ ବିଡେନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ପଛର କାରଣ

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସରକାରୀ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ଆଇନଗତ ଆହ୍ବାନ ଶେଷ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅଭିନନ୍ଦନ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବେ ନାହିଁ। ସୋମବାର ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁତିନଙ୍କ ମୁଖପାତ୍ର ଦିମିତ୍ରୀ ପେସ୍କୋଭ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନ ଏଥର ବିବାଦ ଘେରକୁ ଆସିଛି।

ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଆଇନଗତ ବେଟିଂରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଆହ୍ବାନ ସମାପ୍ତ ହେବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି। ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ ଯେତେବେଳେ ୨୦୧୬ ଆମେରିକୀୟ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଟ୍ରମ୍ପ ଜିତିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବାରେ ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ଥିଲେ। କେବଳ ରୁଷ ନୁହେଁ, ଚୀନ୍, ବ୍ରାଜିଲ ଏବଂ ତୁର୍କୀର ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଡେନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବାକୁ ତତ୍ପରତା ଦେଖାଉନାହାଁନ୍ତି ।

ମେକ୍ସିକୋର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଣ୍ଡ୍ରେସ ମାନୁଏଲ ଲୋପେଜ ଓବ୍ରାଡୋର ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ଫଳାଫଳ ସ୍ପଷ୍ଟ ଘୋଷଣା ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋ ବିଡେନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ଠିକ ହେବ ନାହିଁ । ଏଥି ସହ ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ତରଫରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରାନଯିବା ଉପରେ ସୋମବାର ଚୀନ୍‌ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ୱାଙ୍ଗ ୱେନବିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ ।

ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରିସେପ୍ ତାଇପ ଏରଦୋଗାନ୍ ମଧ୍ୟ ସେହି ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଯିଏକି ବିଡେନଙ୍କୁ ବିଜୟ ପାଇଁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ତୁର୍କୀର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକା ନିର୍ବାଚନ ବିଷୟରେ କିଛି କହିନାହିଁ।

Comments are closed.