ଖୁବ ଶୀଘ୍ର VVIP କଷ୍ଟମ ନିର୍ମିତ ବିମାନ ବୋଇଙ୍ଗ ୭୭୭ `ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ୱାନରେ’ ଯାତ୍ରା କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, କୋବିନ୍ଦ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ଭିଭିଆଇପି ବୋଇଙ୍ଗ ବିମାନ ‘ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ୱାନ’ ଆସୁଛି। ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଏହା ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅବତରଣ କରିବ। ପ୍ରଶସ୍ତ ଶରୀର ସହିତ ଦୁଇଟି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଥିବା ବୋଇଙ୍ଗ ୭୭୭-୩୦୦ ଇଆର ବିମାନକୁ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ।

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ‘ଏୟାର ଫୋର୍ସ ଓ୍ବାନ’ ବିମାନର ଲାଇନରେ ଭିଭିଆଇପି ବିମାନ ‘ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ୱାନ’ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଆମେରିକାରେ ଏହି ଦୁଇଟି ବିମାନକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ସଜାଯାଇଛି | ସେମାନଙ୍କ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଭିଭିଆଇପି ଜାହାଜରୁ ୨୫ ବର୍ଷିୟ ବୋଇଙ୍ଗ ୭୪୭ ବିମାନକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯିବ। ଏହି ଉଭୟ ବିମାନକୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପାଇଲଟମାନେ ପରିଚାଳନା କରିବେ।

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏୟାରଫୋର୍ସ ଏବଂ କିଛି ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍ ଭିଭିଆଇପି ବିମାନ ‘ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ୱାନ’କୁ ଭାରତ ଆଣିବାକୁ ଆମେରିକା ଯାଇଛନ୍ତି।

ଏହି ବିମାନ ବିଷୟରେ କ’ଣ ରହିଛି ବିଶେଷ

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଓ୍ବାନ ଆଡଭାନ୍ସ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ସଜ୍ଜିତ | ଏହି ବିମାନଗୁଡ଼ିକ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଏୟାର କମାଣ୍ଡ ସେଣ୍ଟର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ଯାହାର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅଡିଓ-ଭିଡିଓ ଯୋଗାଯୋଗ ଟ୍ୟାପ୍ କିମ୍ବା ହ୍ୟାକ୍ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ |

ଉଭୟ ବିମାନ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବାୟୁ ଦୁର୍ଗ ପରି | ସେମାନଙ୍କ କ୍ରୟ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୮,୪୫୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ | ଏହି ବିମାନର ନିଜସ୍ୱ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଆତ୍ମରକ୍ଷା ସୁଟ୍ ଅଛି ଯାହା ଶତ୍ରୁ ଦେଶର ରାଡାର ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସିକୁ ଜାମ କରିପାରେ | ଏହି ବିମାନ ଭିତରେ ଏକ କନଫରେନ୍ସ କକ୍ଷ, ଭିଭିଆଇପି ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ କ୍ୟାବିନ, ଏକ ମେଡିକାଲ ସେଂଟର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ସିଟ୍ ରହିବ।

ଏହି ବିମାନରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ୱାନର ଏକ ବିଶେଷ ଚିହ୍ନ ରହିବ (AI-1 କିମ୍ବା AICOO1 ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ) | ଏହି ଚିହ୍ନର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କିମ୍ବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ବିମାନରେ ଅଶୋକ ଚକ୍ରଙ୍କ ସହ ଭାରତ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆ ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯିବ। ଥରେ ଏହି ବିମାନକୁ ଇନ୍ଧନ ଦିଆଯିବା ପରେ ଏହା ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ନିରନ୍ତର ଉଡ଼ିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଭିଭିଆଇ ଜାହାଜରେ ଥିବା ବିମାନ କେବଳ ୧୦ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ନିରନ୍ତର ଉଡିପାରୁଛନ୍ତି |

Comments are closed.