ଘରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ଲଗାଇବା ସମୟରେ ଏହି ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତି ରଖନ୍ତୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ

0

ସନାତନ ଧର୍ମରେ ତୁଲସୀ ଗଛକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପୁଜ୍ଜନୀୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ତୁଳସୀ ଗଛ ପୁଜନୀୟ ହେବା ସହିତ ଏହା ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ମଧ୍ୟ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ | ଘରେ ଏକ ତୁଳସୀ ଗଛ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଏବଂ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |ତେଣୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଜ ଘରେ ଏକ ଛୋଟ ଗଛ ଲଗାଇବା ଉଚିତ | କିନ୍ତୁ ଏକ ତୁଳସୀ ଗଛ ଲଗାଇବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ନିୟମ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଜରୁରୀ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ନିୟମ ବିଷୟରେ ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ତୁଳସୀ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ତୁଲସୀ ଗଛ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ | ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପୂଜାରେ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ତାମସିକ ଜିନିଷର ବ୍ୟବହାରକୁ ନିଷେଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ତେଣୁ, ତୁଳସୀ ଗଛ ରହିଥିବା ସ୍ଥାନରେ ମାଂସ ଏବଂ ମଦ ସେବନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ବେକରେ ତୁଲସୀ ମାଳ ଧାରଣ କରିଥାନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ତାମସିକ ସାମଗ୍ରୀର ସେବନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ |

ତୁଲସୀ ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ଦୂର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ | ଯେଉଁଠାରେ ତୁଳସୀ ଲଗାଯାଏ, ସେଠାରେ ସକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ | କିନ୍ତୁ ତୁଳସୀ ଗଛକୁ କେବେବି ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅଶୁଭଫଳଦାୟକ ହୋଇପାରେ | ତୁଳସୀ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ସବୁବେଳେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ଲଗାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ ଅଛି, ତେବେ ଘରର ପ୍ରାଙ୍ଗଣ ମଝିରେ ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ରଖନ୍ତୁ | ଏହା ବହୁତ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ |

ଘରେ ଥିବା ତୁଳସୀକୁ ନିୟମିତ ପାଣିଦେବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳେ ଦୀପ ଜାଳିବା ଉଚିତ୍ | ଯେଉଁ ଘରେ ଏଭଳି ପ୍ରତିଦିନ କରାଯାଏ ସେଠାରେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ସର୍ବଦା ବଜାୟ ରହିଥାଏ | ରବିବାର ଦିନ ତୁଳସୀ ଗଛରେ ପାଣି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

କିଛି ଲୋକ ନିଜ ଘରେ ଭୂମିରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ଲଗାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତୁଳସୀକୁ ସବୁବେଳେ ଗମଲାରେ ଲଗାଯିବା ଉଚିତ୍ | ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭୂମିରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ତୁଳସୀ ଗଛ ଅଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ | ଏହା ଘରର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.