ମାର୍ଚ୍ଚ ପରେ ଅଚଳ ହୋଇଯିବ ପୁରୁଣା ୧୦୦, ୧୦ ଏବଂ ୫ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ପଢ଼ନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର

ଆରବିଆଇ କହିଛି ଯେ ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ଠାରୁ ପୁରୁଣା ୧୦୦, ୧୦ ଏବଂ ୫ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଆଉ ପ୍ରଚଳନରେ ରହିବ ନାହିଁ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ-ଏପ୍ରିଲ ପରେ ଏହି ସମସ୍ତ ପୁରୁଣା ନୋଟ ବଜାରରୁ ବାହାରିବ। ଆରବିଆଇ ଅଧିକାରୀ ବି ମହେଶ ଏହି ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ | କିନ୍ତୁ ଚିନ୍ତା କରିବାର କିଛି ନାହିଁ କାରଣ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହି ୧୦୦, ୧୦ ଏବଂ ୫ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ବାରା ଲୋକମାନେ ଆଉ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ ନାହିଁ।

ମାର୍ଚ୍ଚ-ଏପ୍ରିଲରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଥିବାରୁ ଆରବିଆଇର ଅଫିସିଆଲ୍ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ୍ ମ୍ୟାନେଜର ବି ମହେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୦୦, ୧୦ ଏବଂ ୫ ଟଙ୍କାର ପୁରୁଣା ନୋଟଗୁଡିକ ପ୍ରଚଳନରୁ ବାହାରିବ। ତଥାପି, ନୂତନ ୧୦୦, ୧୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ପୁର୍ବରୁ ହିଁ ସର୍କୁଲେସନରେ ଅଛନ୍ତି |

୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ସହିତ କଣ ହେବ

ନୂଆ ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ବଜାରରେ ପ୍ରଚଳିତ ହୋଇସାରିଛି | ଏହା ୨୦୧୯ ରେ ଆରବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିଲା ​​| ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି, ହଠାତ୍ ୫୦୦ ଏବଂ ୧୦୦୦ ନୋଟ୍ ବନ୍ଦ ହେତୁ କେତେ ହଙ୍ଗାମା ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଲା | ଯେହେତୁ ନୂଆ ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ବଜାରରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଚାରରେ ଅଛି, ତେବେ ପୁରୁଣା ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଟ୍ରେଣ୍ଡରୁ ହଟାଯିବ |

୧୦ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା
ପ୍ରାୟ ୧୦ ଟଙ୍କା ମୁଦ୍ରା ବିଷୟରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଗୁଜବକୁ ଏଡାଇବାକୁ ଆରବିଆଇ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ୧୦ ଟଙ୍କା ମୁଦ୍ରା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଧ ଅଟେ | ବେଳେବେଳେ ଯେଉଁ ମୁଦ୍ରା ଉପରେ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର କୌଣସି ଚିହ୍ନ ନଥିଲେ, ଦୋକାନୀ ସେହି ମୁଦ୍ରା ନେବାକୁ ମନା କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଆରବିଆଇ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛି ଯେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଧ।

Comments are closed.