ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ବର୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି, ନିଜର ବେତନ ଅନୁଯାୟୀ ବୁଝିନିଅନ୍ତୁ ମୂଲ୍ୟାୟନ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ ଶ୍ରମ ବିଲ୍ ଗୃହରେ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଛି। ଏହି ଅନୁମୋଦନ ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ପାଇଁ ୫ ବର୍ଷର ସୀମା ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି | ଯଦି ଆପଣ ସହଜ ଭାଷାରେ ବୁଝନ୍ତି, ତେବେ କମ୍ପାନୀ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ଦେବ | ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କୌଣସି ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀରେ ଲଗାତାର ୫ ବର୍ଷ କାମ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା | ଚୁକ୍ତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହି ନିୟମ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ |

ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଯେ କମ୍ପାନୀ ଏହାର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ପ୍ରଦାନ କରେ | ଏଥିପାଇଁ ଲଗାତାର ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସମାନ କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ | ତଥାପି, ମୃତ୍ୟୁ କିମ୍ବା ଅକ୍ଷମତା କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ରାଶି ଦିଆଯିବା ପାଇଁ ୫ ବର୍ଷର ଚାକିରି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ | ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟିର ସର୍ବାଧିକ ସୀମା ହେଉଛି ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା |

କିପରି ମୂଲ୍ୟାୟନ କରାଯାଏ
ସମୁଦାୟ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ରାଶି = (ଶେଷ ଦରମା) x (୧୫/୨୬) x (କମ୍ପାନୀରେ କେତେ ବର୍ଷ କାମ କରିଛନ୍ତି) |

ଧରାଯାଉ ଆପଣ ସମାନ କମ୍ପାନୀରେ ୭ ବର୍ଷ କାମ କରିଥିଲେ | ଆପଣଙ୍କ ଶେଷ ଦରମା ହେଉଛି ୩୫୦୦୦ ଟଙ୍କା (ବେସିକ ଦରମା ଏବଂ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି) | ତେଣୁ ଗଣନା ଏହିପରି କିଛି ହେବ- (୩୫୦୦୦) x (୧୫/୨୬) x (୭) = ୧,୪୧,୩୪୬ ଟଙ୍କା | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କୁ ୧,୪୧,୩୪୬ ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ |

ମୂଲ୍ୟାୟନରେ ୧୫/୨୬ର ଅର୍ଥ

ବାସ୍ତବରେ, ବର୍ଷରେ ୧୫ ଦିନ ଆଧାରରେ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ଗଣନା କରାଯାଏ | ସେହି ସମୟରେ, ମାସରେ ୨୬ ଦିନ ଗଣାଯାଏ, କାରଣ ୪ ଦିନ ଛୁଟିଦିନ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ଗଣନା ବିଷୟରେ ଗୋଟିଏ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ଯଦି ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ୬ ମାସରୁ ଅଧିକ କାମ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଏକ ବର୍ଷ ହିସାବ କରାଯିବ | ଯଦି ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ୭ ବର୍ଷ ୭ ମାସ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ୮ ବର୍ଷ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ ଏବଂ ଏହି ଆଧାରରେ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ପରିମାଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ | ସେହି ସମୟରେ, ଯଦି ୭ ବର୍ଷ ୩ ମାସ ପାଇଁ କାମ କରେ ତେବେ ଏହାକୁ କେବଳ ୭ ବର୍ଷ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ |

Comments are closed.