ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି: ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଭାରତୀୟ ଭାଷା ପ୍ରତି ଦିଆଯିବ ଧ୍ୟାନ , ଗୁଗୁଲ କରିବ ସାହାଯ୍ୟ

0

ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ତ୍ରିଭାଷୀ ସୂତ୍ର ଚାଲିବ | ଏଥିରେ ସଂସ୍କୃତ ସହିତ ଅନ୍ୟ ତିନୋଟି ଭାରତୀୟ ଭାଷାର ବିକଳ୍ପ ରହିବ | ଚୟନକର୍ତ୍ତା ନିଜେ ବିଦେଶୀ ଭାଷା ବାଛିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଧୀନତା ରହିବ | ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଭାଷାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଏବଂ ହଜିଯାଉଥିବା ଭାଷାଗୁଡ଼ିକୁ ଜୀବନ ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହୃତ ହେବ |

ଗୁଗୁଲ ଅନଲାଇନ୍ ଭାରତୀୟ ଭାଷା ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବ | ଭାରତୀୟ ଭାଷାରେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ ଅଧ୍ୟୟନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ | ନୂତନ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରାଥମିକରୁ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମାତୃଭାଷା ସହିତ ଯୋଡ଼ାଯାଉଛି। ମାତୃଭାଷାରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଶିଶୁକୁ ନିଜର ଆଂଚଳିକ ସଂସ୍କୃତି, ଖାଦ୍ୟ, ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ପରମ୍ପରା ସହିତ ଯୋଡିବା |

ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତୀୟ ଭାଷା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସରକାର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ ଅଧ୍ୟୟନ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ସେମାନଙ୍କର ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତୀୟ ଭାଷାରେ ଅନୁବାଦ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଉଛି। ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଭାରତୀୟ ଭାଷାରେ ଅନଲାଇନ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ରହିବ |
ସଂସ୍କୃତ ଭାଷା ନୂତନ ଜୀବନ ପାଇବ

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାର୍କ ବଢ଼ାଇବାକୁ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସଂସ୍କୃତକୁ ଏକ ମନୋନୀତ ବା ଇଲେକ୍ଟିଭ ବିଷୟ ଭାବରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି | ତଥାପି, ସଂସ୍କୃତ ସୂଚନା କେବଳ ପରୀକ୍ଷଣରେ ସୀମିତ | ନମ୍ବର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସଂସ୍କୃତ କେବଳ ଏକ ବିକଳ୍ପ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ସଂସ୍କୃତ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବେ।

ଭାରତୀୟ ଭାଷାଗୁଡ଼ିକୁ ନୂତନ ଜୀବନ ଦେବାରେ ଗୁଗୁଲ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ। ଭାଷା ଏବଂ ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଗୁଗୁଲ ଭାରତ ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ନୀକଟରେ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି | ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାରେ ଅନୁବାଦ ସଫ୍ଟୱେର୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି |

Leave A Reply

Your email address will not be published.