ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ୨୦୨୦: ଶିକ୍ଷାର ନୂତନ ଫାଇଦା: ଶିକ୍ଷାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଏଠାରେ ସବୁକିଛି ଜାଣନ୍ତୁ

0

ଗୁରୁବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତିରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶିକ୍ଷାଗତ ସ୍ତରରେ ବ୍ୟାପକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ, କଲେଜରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ନାମ ଲେଖାଇବା ପରେ, ତିନି ବର୍ଷ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପରେ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିବାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବାକୁ ସମାପ୍ତ କରାଯାଇଛି | ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ତିନି କିମ୍ବା ଚାରି ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ କଲେଜ ଛାଡିପାରିବେ |
ମଝିରେ ଅଧ୍ୟୟନ ଛାଡିଲେ ଡ୍ରପଆଉଟ୍ର ମୋହର ଲାଗିବ ନାହିଁ | ଏହା ଅଧୀନରେ ତିନି ବର୍ଷର ଡିଗ୍ରୀ ପ୍ରୋଗ୍ରାମକୁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ପୁରା କଲେ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର, ଦୁଇ ବର୍ଷ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଡିପ୍ଲୋମା ଏବଂ ତିନି ବର୍ଷ ପୂରଣ ପାଇଁ ଏକ ଡିଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଚାରି ବର୍ଷର ଡିଗ୍ରୀ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଏକ ବହୁମୁଖୀ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେବ |

ଭାରତର ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶହେ ଅନୁଷ୍ଠାନର କ୍ୟାମ୍ପସଗୁଡିକୁ ଭାରତରେ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ବିଦେଶୀ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନେ ଭାରତ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବେ।

ଭାରତୀୟ ପ୍ରାଚୀନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ନାଳନ୍ଦା, ତକ୍ଷଶିଳା, ଲାଇନରେ ଆହୁରି ବିସ୍ତାର କରାଯିବ | ବହୁମୁଖୀ ଶିକ୍ଷାଦାନ ସହିତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବା ଉଚିତ୍ | ସାହିତ୍ୟ, ଭାଷା, କ୍ରୀଡା, ଯୋଗ, ଆୟୁର୍ବେଦ, ପ୍ରାଚୀନ, ମଧ୍ୟଯୁଗୀୟ ଇତିହାସ ଏବଂ ସଙ୍ଗୀତ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ |

ପୁରୁଣା ଏବଂ ଅବ୍ୟବହୃତ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ବନ୍ଦ କରାଯିବ

ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟ ଏକାଡେମିକ୍ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଉପରେ ରହିବ | ଜାତୀୟ ପରୀକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ପରୀକ୍ଷା ଠାରୁ ଆଡମିଶନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ ବିଷୟ ପରିବର୍ତ୍ତେ ବହୁମୁଖୀ ଡିଗ୍ରୀ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଯେଉଁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମଗୁଡ଼ିକରେ ଛାତ୍ର ସଂଖ୍ୟା କମ୍ କିମ୍ବା ପୁରୁଣା ହୋଇଯାଇଛି, ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ନୂତନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହେବ |

ଅଧ୍ୟୟନ ନାଳନ୍ଦା-ତକ୍ଷଶିଳା ପରି ହେବ

ନାଳନ୍ଦା-ତକ୍ଷଶିଳା ଲାଇନରେ ଭାରତୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ବହୁମୁଖୀ କରାଯିବ। ତାହା ହେଉଛି, ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟ ଉପରେ ଆଧାର କରି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କିମ୍ବା କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ଆଇନ, ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ, ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ, ଫାର୍ମାସି ଇତ୍ୟାଦି ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ରହିବ | ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗବେଷଣା ଏବଂ ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବ | ଯେବେକି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ କ୍ଲଷ୍ଟରରେ ଥିବାବେଳେ ଛୋଟ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ଏକ ବଡ଼ କଲେଜ କିମ୍ବା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଗଠନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ |

କେବଳ ଜ୍ଞାନ ନୁହେଁ କୌଶଳ ଏବଂ ରୋଜଗାର ମଧ୍ୟ

ଦେଶର ୬୪ କଳାକୁ ଉଦାର ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯିବ | ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟର ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ଆଧାରରେ ଡିଗ୍ରୀ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯିବ | ଏହାର ଅର୍ଥ ଜ୍ଞାନ ସହିତ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କରିବା, ଯାହାଦ୍ୱାରା ରୋଜଗାରର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେବ | ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ୩-୪ ବର୍ଷର ହେବ ଏବଂ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଆଡମିଶନ ଏବଂ ଅଧ୍ୟୟନ ଛାଡିବାର ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯିବ ।

ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ସଂସ୍କାର

ଶିକ୍ଷା ସଂସ୍କାର ଯୋଜନାରେ ହିନ୍ଦୁ ମଠ, ଆଶ୍ରମ, ଗୁରୁଦ୍ୱାର, ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ମିଶନାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ଇସଲାମିକ ଟ୍ରଷ୍ଟ, ବୌଦ୍ଧ ଏବଂ ଜୈନ୍ୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ବିଭିନ୍ନ ଶ୍ରେଣୀଗୁଡ଼ିକୁ ସଂଯୋଗ କରିବା ଏବଂ ଆଦର୍ଶଗତ ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ହଟାଇବା | ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗର ପରାମର୍ଶରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷାର ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇପାରିବ |

ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ । ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ, ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଲ୍ୟାବ୍ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ୍ ଲାଇବ୍ରେରୀ ସୃଷ୍ଟି ହେବ | ସମସ୍ତ ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷା ଜାତୀୟ ପରୀକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା କରାଯିବ | କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଭିତ୍ତିକ ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ |

ଭାରତୀୟ ସମେତ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଭାଷାରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ | ସଂସ୍କୃତ ଶିକ୍ଷା ହେଲେ ସରକାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା କରିବେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.