ନା ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ନା ସ୍ପୁତନିକ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମିଳିବ ଏହି କମ୍ପାନୀର କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ !

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ସଂକେତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଫାଇଜର କମ୍ପାନୀର କରୋନା ଟିକା ପ୍ରଥମେ ସଫଳ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରେ। ଫକ୍ସ ନ୍ୟୁଜକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫାଇଜର ଟିକା ବହୁତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜନସନ୍ ଆଣ୍ଡ ଜନସନ୍ ଟୀକାରେ ସାମାନ୍ୟ ବିଳମ୍ବ ହୋଇପାରେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ବରେ ଅନେକ କରୋନା ଟିକାର ‘ସଫଳତା’ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ବି ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଟିକା ଉପରେ ବିଶ୍ବର ବହୁତ ଆଶା ଅଛି, କିନ୍ତୁ କିଛି କାରଣ ହେତୁ ଏହି ଟିକା ପରୀକ୍ଷାକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା | ବ୍ରିଟେନରେ ପୁନର୍ବାର ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆମେରିକାରେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଟିକାର ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ। ଏହି ସମୟରେ, ଟିକା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଫାଇଜର କମ୍ପାନୀର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସଫଳତା ବିଷୟରେ ଖବର ଆସିଛି |

ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଆମେରିକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସିଡିସି ମଧ୍ୟ ଏକ ସମୟସୀମା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଜାନୁଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ସିଡିସି ଆମେରିକା ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ କହିଛି। ଟିକା ଅଭିଯାନ ମାଗଣା ହେବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି।

ଏଥିସହିତ ଡକ୍ଟର ଆନ୍ଥୋନୀ ଫାଉଚିଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସମ୍ଭବ ସେ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଖୁବ କମ ଆଶା ରହିଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଟ୍ରମ୍ପ ନଭେମ୍ବର ୩ ରେ ନିର୍ବାଚନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେରିକାରେ ଏହି ଟିକା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସଫଳତା ପାଇବା ଭଳି ମନେ ହେଉ ନାହିଁ ।

Comments are closed.