ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଦାନ କଲେ ମିଳିଥାଏ ଅଜସ୍ର ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି

ଏହି ବର୍ଷ ମକର ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତି ପର୍ବ ୧୪ ଜାନୁଆରୀ (ଶୁକ୍ରବାର) ରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି | ଏହି ପର୍ବଟି ଏହାର ଏକ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରଖେ ଏବଂ ଉତ୍ତରାୟଣ ସମୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମକର ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କଲାବେଳେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଗଙ୍ଗାରେ ସ୍ନାନ କରିବା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ଦିନ ଦାନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | କୁହାଯାଏ ଏହି ଦିନ ଦାନ କରିବା ଜୀବନରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ |ତେବେ ଏହି ଦିନ କେଉଁ ସବୁ ଜିନିଷଗୁଡିକୁ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶୁଭ ଫଳ ମିଳିଥାଏ ଚାଲନ୍ତୁ ସେ ସବୁ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା।

ରାଶି : ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ରାଶି ଦାନ କରିବା ଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । କଳା ରାଶି ହେଉ ଅବା ଧଳା ରାଶି ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶନି ଦେବ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି।

ଖେଚୁଡି : ଏହି ଦିନ ଖେଚୁଡି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଖାଇବା ଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହାକୁ ଦାନ କରିବା ତା’ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ଗୁଡ : ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଗୁଡ ଦାନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ। ଏହା ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କ କୃପା ମିଳିଥାଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ତେଲ : ଏହି ଦିନ ତେଲ ଦାନ କରିବା ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ। ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶନି ଦେବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଲାଭ ହୁଏ।

ଶସ୍ୟ : ମାକର ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତି ଦିନରେ ପାଞ୍ଚ ପ୍ରକାରର ଶସ୍ୟ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି।

ଲୁଣ : ଏହି ଦିନ ଏକ ପ୍ୟାକେଟ ଲୁଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦାନ କରନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶୁକ୍ର ଗ୍ରହ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ।

କମ୍ବଳ : ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ କମ୍ବଳ ଦାନ କରିବା ଶୁଭ। ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ରାହୁ ଓ ଶନି ଶାନ୍ତି ହୁଅନ୍ତି।

ନୂଆ ପୋଷାକ: ଏହି ଦିନ ଗରିବ ଏବଂ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ନୂତନ ପୋଷାକ ଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରୁ ଧନର ଅଭାବ ଦୂର ହୋଇଯାଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି।

Comments are closed.