କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପାର୍ବଣ ଉପହାର-ଏଲଟିସି କ୍ୟାଶ୍ ଭାଉଚର ଯୋଜନା ଏବଂ ସ୍ପେଷଲ ଫେଷ୍ଟିଭଲ ଆଡଭାନ୍ସ ଯୋଜନାର ଘୋଷଣା, ଜାଣନ୍ତୁ ଏଥିରୁ କିଭଳି ମିଳିବ ଫାଇଦା

ପାର୍ବଣ ଅବସରରେ ସରକାର ଏହାର ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଉପହାର ଦେଇଛନ୍ତି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ଦିଗରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଏହି ରାଶି ଆଗରୁ ଦିଆଯିବ। ସେ ଏଲଟିସି କ୍ୟାଶ୍ ଭାଉଚର ଯୋଜନା ଏବଂ ସ୍ପେଷଲ ଫେଷ୍ଟିଭଲ ଆଡଭାନ୍ସ ଯୋଜନାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ସ୍ପେଷଲ ଫେଷ୍ଟିଭଲ ଆଡଭାନ୍ସ ଯୋଜନା କ’ଣ?

ସରକାର ଏହାର ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସବରେ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ସୁଧମୁକ୍ତ ଅଗ୍ରୀମ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଉପଭୋକ୍ତା ଖର୍ଚ୍ଚ ବୃଦ୍ଧି କରି ଅର୍ଥନୀତିରେ ଚାହିଦା ବଢ଼ାଇବାକୁ ଯୋଜନାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ସରକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ସୋମବାର ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କାର ଏହି ଅଗ୍ରୀମ ପ୍ରି-ପେଡ୍ ରୁପେ କାର୍ଡ ଆକାରରେ ହେବ | ଆଗାମୀ ଛଅ ମାସ ପାଇଁ ସ୍ପେଷଲ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ ଆଡଭାନ୍ସ ସ୍କିମ୍ ଉପଲବ୍ଧ ରହିବ| ଏହାକୁ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ୧୦ କିସ୍ତିରେ ଏହି ଅଗ୍ରୀମ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ୪୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ। ଏଥି ସହିତ ଯଦି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆସେ ତେବେ ୮୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅତିରିକ୍ତ ଗ୍ରାହକ ଚାହିଦା ସୃଷ୍ଟି ହେବ।

LTC ଯୋଜନା କ’ଣ?

ଟ୍ରାଭେଲ୍ ଛୁଟି କନ୍ସେସ୍ (LTC) ର କ୍ୟାଶ୍ ଭାଉଚର୍ ସ୍କିମ୍ ସରକାର ଆଣିଛନ୍ତି | ଏହା ଅଧୀନରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏକ ନଗଦ ଭାଉଚର ପାଇବେ ଯେଉଁଥିରୁ ସେମାନେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ଏବଂ ଏହା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ | PSU ଏବଂ ପବ୍ଲିକ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଲାଭ ପାଇବେ |

LTC ବଦଳରେ ନଗଦ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଯାହାକି ଡିଜିଟାଲ୍ ହେବ | ଏହା ୨୦୧୮-୨୧ ପାଇଁ ହେବ | ଏହା ଅନୁଯାୟୀ ଟ୍ରେନ୍ କିମ୍ବା ବିମାନର ଭଡା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ଏବଂ ଏହା ଟିକସମୁକ୍ତ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭଡା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ତିନି ଗୁଣ ହେବା ଦରକାର | ସେହିଭଳି ଜିଏସଟି ପଞ୍ଜୀକୃତ ବିକ୍ରେତାଙ୍କଠାରୁ ସାମଗ୍ରୀ କିମ୍ବା ସେବା ନେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଦେୟ ଡିଜିଟାଲ୍ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମରେ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପ୍ରାୟ ୨୮ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଚାହିଦା ସୃଷ୍ଟି ହେବ।

ସରକାର ଏଲଟିସି ପାଇଁ ୫,୬୭୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ। ଏଥି ସହିତ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ରର କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ୧୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ୧୯,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଚାହିଦା ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ଯଦି ଅଧା ରାଜ୍ୟ ଏହି ଗାଇଡଲାଇନକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ତେବେ ୯୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଚାହିଦା ସୃଷ୍ଟି ହେବ।

Comments are closed.