ଘରେ ଦର୍ପଣ ରଖିବାବେଳେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ, ନଚେତ୍ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଅସୁବିଧା

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ, ଗୃହ ନିର୍ମାଣ, ସାଜସଜ୍ଜା ଇତ୍ୟାଦିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ଏବଂ ଅଶୁଭ ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଏ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଦର୍ପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି | ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଦର୍ପଣ ଲଗାଇବା ସମୟରେ କିଛି ଜିନିଷ ଧ୍ୟାନରେ ରଖାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଦର୍ପଣର ସ୍ଥାନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଏହା ଶୁଭ କିମ୍ବା ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦେବ | ତେଣୁ, ଦର୍ପଣ ଲଗାଇବା ସମୟରେ ବାସ୍ତୁରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା କିଛି ଜିନିଷକୁ ମନେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଦର୍ପଣ ଲଗାଇବା ସମୟରେ, ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏଥିରେ ସର୍ବଦା ଶୁଭ ଜିନିଷର ପ୍ରତିଫଳନ ରହିବା ଉଚିତ | ନକାରାତ୍ମକ ଜିନିଷର ପ୍ରତିଫଳନ ଦେଖାଯାଉଥିବା ସ୍ଥାନରେ କେବେବି ଦର୍ପଣ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ | ତେଣୁ ବାଥରୁମ ଆଗରେ ଦର୍ପଣ ରଖିବା ନିଷେଧ | ଯଦି ବାଥରୁମ କିମ୍ବା ଶୌଚାଳୟ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ଦର୍ପଣ ରଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ହଟାଇବା ଉଚିତ କିମ୍ବା କବାଟ ସବୁବେଳେ ବନ୍ଦ ରହିବା ଉଚିତ | ଯଦି ନକାରାତ୍ମକ ଜିନିଷର ପ୍ରତିଫଳନ ଦର୍ପଣରେ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ଘରେ ନକାରାତ୍ମକତା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗେ |

ପରସ୍ପର ସମ୍ମୁଖରେ କେବେବି ଦୁଇଟି ଦର୍ପଣ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଘରର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟେନସନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥାଏ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଅସନ୍ତୋଷର ପରିସ୍ଥିତି ଆରମ୍ଭ ହୁଏ |

ଆଜିକାଲି ଅନେକ ଡିଜାଇନ୍ ଦର୍ପଣ ବଜାରରେ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି | ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ କୌଣସି ଆକାରର ଦର୍ପଣ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଘରେ ଏକ ଓଭାଲ୍ କିମ୍ବା ବର୍ଗ ଦର୍ପଣ ରଖିବା ସର୍ବଦା ଶୁଭ ଅଟେ |

ଯଦି ଆପଣ ଘରର ଶୋଇବା ଘରେ ଏକ ଦର୍ପଣ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କର ଅଙ୍ଗ କିମ୍ବା ଶଯ୍ୟାର କୌଣସି ପ୍ରତିଫଳନ ଦର୍ପଣରେ ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହା ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ଝଗଡା ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଶୋଇବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଅଙ୍ଗ ଦର୍ପଣରେ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏଥିରେ ରୋଗ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଦର୍ପଣ ଏହି ଉପାୟରେ ସଂସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି, ତେବେ ଏହାକୁ କାଢ଼ିଦେବା କିମ୍ବା ରାତିରେ ଏକ ମୋଟା କପଡାରେ ଘୋଡ଼ାଇ ରଖିବା ଉଚିତ୍ |

Comments are closed.