ଏହି ଗାଁର ମହିଳାମାନେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ରଖନ୍ତିନି କରୱାଚୌଥ ବ୍ରତ, ଦୀର୍ଘ ୬୦୦ ବର୍ଷ ହେବ ମନରୁ ଲିଭିନି ଭୟ

କରୱାଚୌଥ ପର୍ବ ହେଉଛି ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ତ୍ୟାଗ ଓ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକ | ଏହି ଦିନ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଁ ଉପବାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ନିର୍ଜଳା ଉପବାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ରାତିରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେଖିବା ପରେ ଉପବାସ ଖୋଲନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ହରିୟାଣାର କର୍ଣ୍ଣଲ ଜିଲ୍ଲାର ଔଙ୍ଗଦ, ଗୋନ୍ଦର ଏବଂ କାତଲାହେଡି ଗ୍ରାମରେ ରାଜପୁତ ସମାଜର ଚୌହାନ ରାଜବଂଶରେ କରବାଚୌତ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ ନାହିଁ।

ଶତାବ୍ଦୀ ପୂର୍ବରୁ ପାଇଥିବୀ କୌଣସି ଏକ ଅଭିଶାପରୁ ଏହି ଗ୍ରାମଗୁଡିକ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ମୁକ୍ତ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ | ଏହି କାରଣରୁ, ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଏହି ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ କରବା ଚୌଥ ପାଳନ କରାଯାଉନାହିଁ | ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରାୟ ୬୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ରାହାଡ଼ାର ଜଣେ ଝିଅ ଗୋନ୍ଦରାର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ସେହି ଝିଅଟି ତାଙ୍କ ମା ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ସେଠାରେ, କରୱାଚୌଥର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସେ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ ଯେ କେହି ଜଣେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ଶବଟିକୁ ବଜରର କ୍ଷେତରେ ଲୁଚାଇ ରଖିଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ସେ ନିଜ ଘର ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ଜଣାଇଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ସେମାନେ କରୱାଚୌଥ ଦିନ ଗୋନ୍ଦର ଯାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ସେଠାରେ ନଥିଲେ ଏବଂ ତା’ପରେ ସେହି ମହିଳା ସ୍ୱପ୍ନରେ ଦେଖିଥିବା ସ୍ଥାନରେ ତାଙ୍କ ସ୍ବମୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିଥିଲା ।

କୁହାଯାଏ ଯେ ମହିଳା ଜଣକ ସେଦିନ କରୱାଚୌଥ ଉପବାସ କରିଥିଲେ, ତେଣୁ ସେ ଯେତେବେଳେ ଘରର ବୟସ୍କା ମହିଳାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର କର୍ବା ଦେବାକୁ ଚାହିଁଲେ ସେତେବେଳ ଏହାକୁ ଅଶୁଭ ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରି କେହି ମଧ୍ୟ ନେବାପାଇଁ ରାଜିହେଲେ ନାହିଁ। ଏଥିରେ ବିବ୍ରତ ହୋଇ କାରୱା ସମେତ ମହିଳା ଜଣକ ଭୂମିରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଏହି ଗାଁର ଯେକୌଣସି ସଧବା ଭବିଷ୍ୟତରେ କରୱାଚୌଥ ପାଇଁ ଉପବାସ କରନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କର ସିନ୍ଦୁର ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଲିଭିଯିବ ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ସେବେଠାରୁ ଏହି ଗାଁର ସଧବା ମହିଳାମାନେ ଭୟରେ ଉପବାସ ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ | ତେବେ, କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ଗୋନ୍ଦର ଗ୍ରାମଠାରୁ କତଲାହେଡ଼ି ଏବଂ ଔଙ୍ଗଦ ଗ୍ରାମ ଅଲଗା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ବଂଶଧରମାନେ ଗୋନ୍ଦର ଗ୍ରାମର ହୋଇଥିବାରୁ ସେହି ପରମ୍ପରା ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ଅନୁସରଣ କରାଯାଏ |

Comments are closed.