ଖୁସିଖବର: ପଶୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ସ୍ୱଦେଶୀ କରୋନା ଟିକାର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ

ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ କ୍ରମାଗତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ସମୟରେ, ଭାରତ ବାୟୋଟେକର କରୋନା ଟିକା ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍’ର ବିକାଶ ସହ ଜଡିତ ଏକ ଖୁସି ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ପଶୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର କରୋନା ଟିକା ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍’ର ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳ ହୋଇଛି।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ‘ଲାଇଭ ଭାଇରାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ମଡେଲ’ରେ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଛି। ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସ୍ଥିତ ଏକ ଫାର୍ମ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛି ଯେ ‘ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଗର୍ବର ସହିତ’ କୋଭାକ୍ସାଇନ୍’ର ପଶୁ ଅଧ୍ୟୟନ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏହି ଫଳାଫଳଗୁଡିକ ଲାଇଭ ଭାଇରାଲ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ମଡେଲରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଦକ୍ଷତାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି | ‘


ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅଣ-ମାନବ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶ୍ରେଣୀର ଜୀବ (ମାଙ୍କଡ, ବାଦୁଡ଼ି ଇତ୍ୟାଦି)ଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଅଧ୍ୟୟନରୁ ମିଳିଥିବା ଫଳାଫଳରୁ ‘କୋଭ୍ୟାକ୍ସିନ’ ଟିକାର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବିଷୟରେ ଜଣାପଡ଼ୁଛି।’କୋଭାକ୍ସିନ’ ମାଙ୍କଡ଼ ଠାରେ ଭାଇରସ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକଶିତ କରିଥିବା କମ୍ପାନୀ କହିଛି ।

ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍) ର ସହଯୋଗରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ କରୋନା ଟିକା ‘କୋଭାକ୍ସିନ’ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସ୍ୱଦେଶୀ ‘କୋଭାକ୍ସିନ’କୁ ଡ୍ରଗ ରେଗୁଲେଟୋରୀ ଦ୍ବାରା ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି। କୋଭାକ୍ସିନର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୭ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି | ଭାରତ ବାୟୋଟେକର ଏହି ଟିକା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୮୦ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଟିକା ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଉଛି।

Comments are closed.