ଦିଲ୍ଲୀ-ଜୟପୁର ମଧ୍ୟରେ ହୋଇପାରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଇ-ହାଇୱେ: ନୀତିନ ଗଡ଼କରୀ

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବର୍ତମାନ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଯାନ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ତୀବ୍ର ହୋଇଛି। ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ବନ ନିର୍ଗମନକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଇ-ଯାନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ଏଗୁଡ଼ିକ ଖାସ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଏହା ପଛରେ ଅନେକ କାରଣ ଦିଆଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇଟି ବଡ କାରଣ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଇ-ଯାନ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଅଭାବ |ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରି କେନ୍ଦ୍ର ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଜୟପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ହାଇୱେ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ସହ ଆଲୋଚନା କରୁଛି।

ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଯାନର ଅଧିକାଂଶ କ୍ରେତା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରୀ କିମ୍ବା ବେସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ ସାଧାରଣ ରାଜପଥ ଏବଂ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେରେ ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନ ଯୋଗାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କର ଯାନ ଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କର ବହୁତ କମ୍ ଉତ୍ସ ରହିଛି | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଇଭି ଯାନଗୁଡିକର କମ ପ୍ରଚଳନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ହେତୁ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ପେୟାର ପାର୍ଟର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ | ଏହି କାରଣରୁ, ଏହି ଯାନଗୁଡିକ ପାରମ୍ପାରିକ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ କିମ୍ବା ସିଏନଜି ଚାଳିତ ଯାନ ତୁଳନାରେ ମହଙ୍ଗା ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ |

ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ନିତିନ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି, “ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଜୟପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ହାଇୱେର ନିର୍ମାଣ କରିବା ମୋର ସ୍ୱପ୍ନ। ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଟେ |

ପରିବହନର ଭବିଷ୍ୟତ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଯାନ

ଏକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଯାନ (ଇଭି) ଚାଳନା ପାଇଁ ଏକ ବା ଏକାଧିକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ମୋଟର ବ୍ୟବହାର କରେ ଏବଂ ଏହା ଏକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ କରେଣ୍ଟ କଲେକ୍ଟର ସିଷ୍ଟମ ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ ହୋଇପାରେ (ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଓଭରହେଡ୍ ଲାଇନ୍ କିମ୍ବା ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଥାର୍ଡ ରେଲ୍ ଚାଳନା କରୁଥିବା ଟ୍ରମ୍ କିମ୍ବା ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଲୋକୋମୋଟିଭ୍), ଏକ ବ୍ୟାଟେରୀ (ସୌର ପ୍ୟାନେଲ୍ ଦ୍ବାରା କିମ୍ବା ଫୁଏଲ ସେଲ୍ କିମ୍ବା ଏକ ଜେନେରେଟର ବ୍ୟବହାର କରି ଇନ୍ଧନକୁ ବିଦ୍ୟୁତରେ ପରିଣତ କରି ଚାର୍ଜ ହୋଇପାରେ) ଏବଂ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ଶକ୍ତି ଉତ୍ସ ଦ୍ବାରା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ।

ଉପଲବ୍ଧ ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକର ବିଭିନ୍ନ ପରିସର ହେତୁ, ଇଭିଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ସଡ଼କ ଯାନରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ; ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତତ୍ତ୍ୱଗତ ଭାବରେ ରେଳ, ବିମାନ, ମହାକାଶଯାନ ଏବଂ ଏପରିକି ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ଶକ୍ତି ଦେଇପାରେ | ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ୧୦୦ ଟି ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମସାମୟିକ ସମାଧାନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି ଏବଂ ବିଶ୍ବର ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ ପରିବେଶ ଉପରେ ପାରମ୍ପାରିକ ପରିବହନର ଚରମ ପ୍ରଭାବ ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି |

ଏହାର ନୂତନ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶକ୍ତି ଏଜେନ୍ସି (IAE) ଚଳିତ ବର୍ଷ କହିଛି ଯେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଯାନକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ନୀତି ସହିତ ଜଳବାୟୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ସରକାର ଅଧିକ କିଛି କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଭାରତର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ହାଇୱେ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ସେହି ଦିଗରେ ଏକ ମହତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

Comments are closed.