ଖୁସି ଖବର: ୪ ମାସ ଭିତରେ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ମିଳିଯିବ କରୋନା ଟିକା:ଅଦାର ପୁନାୱାଲା

0

କରୋନା ଟିକା ବିଷୟରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ଭଲ ଖବର ଆସିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି | ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସିଇଓ ଅଦାର ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡର କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ ଲିଡରସିପ୍ ସମ୍ମିଳନୀ ୨୦୨୦ ରେ ପୁନାୱାଲା ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଟିକା ବୃଦ୍ଧ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୨୦୨୧ ଫେବୃଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି, ‘ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରେ ଏହି ଟିକା ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ଦୁଇରୁ ତିନି ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିବ। ଏହାର କାରଣ ଟିକା ଯୋଗାଣର ଅଭାବ ନୁହେଁ ବରଂ ଆବଶ୍ୟକ ବଜେଟ୍, ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ଆବଶ୍ୟକତା ହେବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଟିକା ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଭର କରେ | ସମଗ୍ର ଜନସଂଖ୍ୟାର ୮୦-୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ନେବା ପାଇଁ ଏହି ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଟିକାର ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟିକାର ଦୁଇ ଡୋଜ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ସର୍ବାଧିକ ଏକ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ, ଏହା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ ଏବଂ ନିୟାମକ ଅନୁମୋଦନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଭର କରିବ। ଟିକା କ୍ଷମତା ଉପରେ ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା ଟିକା ବୃଦ୍ଧାବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି।

ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି, ‘ଏହି ଟିକା ଟି-ସେଲରେ ଭଲ କାମ କରେ, ଯାହା ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ଆଣ୍ଟିବଡି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପାଇଁ ଜରୁରୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ତେବେ ଏହି ଟିକା କେତେ ଦିନ ସୁରକ୍ଷା ଦେବ ତାହା କେବଳ ସମୟ କହିବ। ଟିକା ଉପରେ ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାହା ପାଖରେ ନାହିଁ।

ସୁରକ୍ଷା ସହ ଜଡିତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଟିକା ସହ ଜଡିତ କୌଣସି ବଡ଼ ଅଭିଯୋଗ କିମ୍ବା ଗୁରୁତର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ। ଆମକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ | ଭାରତରେ ଚାଲିଥିବା ପରୀକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ଦେଢ଼ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ, ଯାହା ଏହାର ସମ୍ଭାବ୍ୟତା ଏବଂ ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ଦେବ |

ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି, କରୋନା ଭାଇରସ ଅପେକ୍ଷା ମିଳିମିଳା, ନିମୋନିଆ ଭଳି ରୋଗ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ ଅଟେ। ଯଦିଓ ଶିଶୁମାନେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସାରିତ କରିପାରନ୍ତୁ | ଆମେ ପ୍ରଥମେ ଏହି ଟିକାକୁ ବୃଦ୍ଧ ଏବଂ ଏହିପରି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁ, ଯେଉଁମାନେ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେବାର ବିପଦ ଅଧିକ ରହିଥିବ |

ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଟିକା ଶସ୍ତା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ଏହା ୨ ରୁ ୮ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ତାପମାତ୍ରାରେ ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇପାରିବ। ଏହି ତାପମାତ୍ରାରେ ଏହି ଟିକା ଭାରତର ଶୀତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇପାରିବ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫେବୃଆରୀରୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ କୋଟି ଡୋଜ କରିବାକୁ ସେରମ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଯୋଜନା କରିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.