ହାଇ ଇମ୍ୟୁନିଟି ଠାରୁ ଏବେବି ବହୁ ଦୂରରେ ଭାରତ: ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର) ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଅନ୍ୟ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ସେରୋ ସର୍ବେକ୍ଷଣର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଭାରତୀୟ ଜନସଂଖ୍ୟା ସାରସ-କୋଭ-୨ ବିରୁଦ୍ଧରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବିକାଶଠାରୁ ଏବେବି ବହୁ ଦୂରରେ। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ରବିବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ମେ ମାସରେ ପ୍ରକାଶିତ ପ୍ରଥମ ସେରୋ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ସାରା ଦେଶରେ ଜନସଂଖ୍ୟାର ମାତ୍ର 0.୭୩% ରେ କରୋନାଭାଇରସର ବିସ୍ତାର ଦେଖାଯାଇଥିଲା।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଜାରି ହେବାକୁ ଥିବା ସେରୋ ସର୍ବେକ୍ଷଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ରିପୋର୍ଟ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବିକାଶ ଠାରୁ ଆମେ ବହୁ ଦୂରରେ। ତେଣୁ ସଭିଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିୟମକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହିତ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ହାଇ ଇମ୍ୟୁନିଟି ପରୋକ୍ଷରେ ଏକ ବୃହତ ଜନସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କବଚ ଅଟେ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ପ୍ରାକୃତିକ କିମ୍ବା ଟିକା ମାଧ୍ୟମରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେତେବେଳେ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବିକଶିତ କରିଥାଏ କିମ୍ବା ଟିକା ଦିଆଯାଏ। ‘ରବିବାର ସଂଳାପ’ ନାମକ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଟ୍ୱିଟରରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେରୋ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ସାର୍ବଜନୀନ ହେବ।

ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆଇସିଏମଆର ସେରୋ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରୁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ଭୟ ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, କାରଣ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ସାଧାରଣତଃ ସେତେବେଳେ ହାସଲ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୬୦-୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଭାଇରସ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକଶିତ କରନ୍ତି। ଯେହେତୁ ଏହା ଆମ ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇନାହିଁ | ତେଣୁ ଆମେ ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯେ ଭାରତର ଏକ ବୃହତ ଜନସଂଖ୍ୟା ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ | ଆମକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭିଡ-୧୯ ର ଆଚରଣ ବୁଝିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ସେରୋ ସର୍ଭେ ପାଇଁ ଏକ ରକ୍ତ ନମୁନା LGM (ଇମ୍ୟୁନୋଗ୍ଲୋବୁଲିନ ଜି) ଆଣ୍ଟିବଡି ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ ଯାହାକି ସଂକ୍ରମଣ ଏକ ଭାଇରସ ଦ୍ବାରା ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜଣାପଡ଼ିଥାଏ। ଅଗଷ୍ଟ ଶେଷରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଆରମ୍ଭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୧ ଟି ରାଜ୍ୟର ୭୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରାୟ ୨୪,୦୦ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ଏହି ରୋଗ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଂକ୍ରମଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି କି ନାହିଁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ସେରୋ ସର୍ଭେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ହେଲଥ୍ ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ଗିରିଧର ବାବୁଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ‘ଯଦି ହାଇ ଇମ୍ୟୁନିଟି କଥା କହିବା ତେବେ ଆମେ ଏହାର ଚିହ୍ନଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ। କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପାଇବାକୁ ତତ୍ପରତା ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ବରଂ ଏହା ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଢଙ୍ଗରେ କରାଯିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିବ। ସ୍ବିଡେନ ପରି, ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ହାର ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନନେବା, ଆମ ପାଖରେ ଏପରି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ।

Comments are closed.