ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶକୁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୁରାକଲା ଭାରତ: ଭୁଟାନ ପାଇଁ ପଠାଇଲ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ କରୋନା ଟିକା

ଭାରତ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​​ଯେ ଏହା ନିଜର ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଉପହାର ସ୍ୱରୂପ କରୋନା ଟିକା ଦେବ, ଆଜି ଭାରତ ନିଜର ସେହି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିଛି। ଆଜିଠାରୁ ଭାରତ ଭୁଟାନ, ମାଲଦ୍ୱୀପ, ବାଂଲାଦେଶ, ନେପାଳ, ମିଆଁମାର ଏବଂ ସେଚେଲ୍ସକୁ ଟିକା ଯୋଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଭୁଟାନକୁ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ କୋଭିଶିଲ୍ଡର ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ ପଠାଯାଇଛି। ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ର ଏହି ଟିକା ଆଜି ସକାଳେ ମୁମ୍ବାଇର ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ମହାରାଜ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ଭୁଟାନର ଥିମ୍ପୁ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଯାଇଥିଲା। ଏହି ଟିକା ମାତ୍ରା ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଭୁଟାନରେ ପହଞ୍ଚିବ |


ଭାରତ ତରଫରୁ ଉପହାର ସ୍ୱରୂପ କରୋନା ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଭୁଟାନ ପ୍ରଥମ ଦେଶ ହୋଇପାରିଛି। ସେହିଭଳି ଭୁଟାନ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ପଡୋଶୀ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭାରତରୁ ଟିକା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଭାରତ ନିର୍ମିତ କରୋନା ଟିକା ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଅନେକ ପଡୋଶୀ ଦେଶରୁ ଅନୁରୋଧ ଆସୁଥିବା ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ମରିସସ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆବଶ୍ୟକ ନିୟାମକ ଅନୁମୋଦନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ବିଦେଶକୁ ଯୋଗାଣ ସମୟରେ ଘରୋଇ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଷ୍ଟକ୍ ଅଛି କି ନାହିଁ ସେଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ।

ଭାରତ ଏବଂ ଭୁଟାନ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର, ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ କରୋନା ଦ୍ବାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜରୁରୀ ଜିନିଷ ଯୋଗାଣକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଛି। ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୁଟାନକୁ ୨.୮ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ଔଷଧ, ଚିକିତ୍ସା ସାମଗ୍ରୀ, ପାରାସିଟାମୋଲ, ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସାଇକ୍ଲୋକ୍ଇନ୍, ପିପିଏ କିଟ୍, N95 ମାସ୍କ, ଏକ୍ସ-ରେ ମେସିନ୍ ଏବଂ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି।

Comments are closed.