ଯଦି ଆପଣ ପେଟର ଚର୍ବି ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଠିକ୍ ସମୟରେ କରନ୍ତୁ ଭୋଜନ

ଖାଦ୍ୟ ଅନିୟମିତତା ଏବଂ ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ହେତୁ ଆଜିକାଲି ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ମେଦବହୁଳତା ବୃଦ୍ଧି ସମସ୍ୟା ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ଜିମରେ ଯୋଗଦେବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଡାଏଟିଂ ଏବଂ ପେଟକୁ ଭିତରକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି | ତଥାପି, ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସଫଳତା ପାଇନାହାଁନ୍ତି | ଆଜି ଆମେ ଏହି ସମସ୍ୟାର କାରଣ ଏବଂ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ଉପାୟ କହିବୁ | ଏହି ଉପାୟଗୁଡ଼ିକ ତୁମର ଭୋଜନର ସମୟ ସହିତ ଜଡିତ | ବାସ୍ତବରେ, ଆପଣଙ୍କ ଭୋଜନର ସମୟ ସ୍ଥିର କରେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ପେଟ ଫିଟ୍ ହେବ ନା ବାହାରକୁ ଫୁଲିଯିବ |

ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆସନ୍ତୁ ଜଳଖିଆ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା | ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ସକାଳେ ଜଳଖିଆର ସମୟ ଅଲଗା ଅଟେ | ଲୋକମାନେ ଯେକ କୌଣସି ସମୟରେ ସକାଳେ ଉଠନ୍ତି, ସେମାନେ ସତେଜ ହେବା ପରେ କିଛି ସମୟ ପରେ ଜଳଖିଆ ଖାଇବାକୁ ବସନ୍ତି | ଏହି ପଦ୍ଧତି ଠିକ ନୁହେଁ | ବାସ୍ତବରେ ଜଳଖିଆ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମୟ ହେଉଛି ସକାଳ ୭ | ଆପଣ ସାଧାରଣତ ସକାଳ ୭.00 ରୁ ୭.୩0 ମଧ୍ୟରେ ଜଳଖିଆ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ବ୍ୟବସାୟର ବ୍ୟସ୍ତତା ହେତୁ ଯଦି ଏହା କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସକାଳ ୮.୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଜଳଖିଆ କରନ୍ତୁ | ଏହି କାରଣରୁ, ପେଟ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର କ୍ଷୁଧା ହରମୋନ୍ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରେ |

ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନର ସମୟ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ

ଏବେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଆସେ | ଅନେକ ଲୋକ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ରେ ଅଧିକ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ସେମାନେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏକାସାଙ୍ଗରେ, ଏପରି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ପେଟ କମାଇବା ପାଇଁ, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଖାଇବା ବନ୍ଦ କରି ସାଲାଡ ସହିତ କାମ କରନ୍ତି | ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇଟି ପଦ୍ଧତି ଭଲ ନୁହେଁ | ଏହା ପେଟର ଚର୍ବିକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବିଚଳିତ ହୁଏ | ତେଣୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ୧୨.୩୦-୧.00 ସୁଦ୍ଧା କରନ୍ତୁ | ଏହା ବେଲି ଫ୍ୟାଟ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

ରାତିରେ ଶୀଘ୍ର ଖାଆନ୍ତୁ

ଯେଉଁମାନେ ମେଦବହୁଳତା ଏବଂ ପେଟର ଚର୍ବି ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ସମୟ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଖାଦ୍ୟ ବହୁତ ବିଳମ୍ବରେ ନିଆଯାଏ, ଶରୀର ଏହାକୁ ହଜମ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୁଏ ଏବଂ ରାତିରେ ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ଏସିଡିଟି ଦେଖାଯାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ତୁମର ପେଟର ଚର୍ବି ମଧ୍ୟ ବଢିବାରେ ଲାଗେ | ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ପାଇଁ, ରାତି ୬.00-୭.00 ସମୟ ଠିକ୍ ବୋଲି ଧରାଯାଏ | ରାତିରେ କମ୍ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଏହା ଅଧିକ ଭଜା କିମ୍ବା ତେଲିଆ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଯଦି ଆପଣ ଖାଇବାର ଏହି ସମୟକୁ କଠୋର ଭାବରେ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ବଢୁଥିବା ଓଜନକୁ ସହଜରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ |

(Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଘରୋଇ ଉପଚାର ଏବଂ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ | ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ଡାକ୍ତରୀ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ |)

Comments are closed.