ଏକ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ଚାହୁଁଥିଲେ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ଜୀବନଶୈଳୀରେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଚାରୋଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଡାକ୍ତରମାନେ କୁହନ୍ତି, ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ଜୀବନଶୈଳୀରେ କିଛି ବିଶେଷ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି | କିଛି ସରଳ ଅଭ୍ୟାସର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ହାସଲ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ କୁହନ୍ତି, ସଠିକ୍ ପୋଷଣର ଅଭାବ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ନିଷ୍କ୍ରିୟତା ମଧ୍ୟ ହାରାହାରି ବୟସର ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ | ବିଶ୍ବ ସ୍ତରରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଥିବା ରିପୋର୍ଟଗୁଡିକ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରେ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତ ପିଲାଙ୍କୁ ପିଲାଦିନରୁ ଏହି ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ |କେଉଁ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣି ଆପଣ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ହାସଲ କରିପାରିବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା?

କ୍ୟାଲୋରୀ ପରିମାଣ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

ଏକ ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣରେ ସମସ୍ତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଉଚ୍ଚ କ୍ୟାଲୋରୀ ଜିନିଷ ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ପଶୁ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କ୍ୟାଲୋରୀ ଗ୍ରହଣରେ ୧୦-୫୦% ହ୍ରାସ ଜୀବନକାଳ ବଢାଇପାରେ | ଏଥିସହ, କ୍ୟାଲୋରୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ଶରୀରର ଅଧିକ ଓଜନ ଏବଂ ପେଟର ଚର୍ବିକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ଖାଦ୍ୟରେ ନଟ୍ସ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ନଟ୍ସ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି | ଶୁଖିଲା ଫଳଗୁଡ଼ିକ ପୁଷ୍ଟିକର ଶକ୍ତି ଅଟେ | ନଟ୍ସରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଫାଇବର, ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଉପକାରୀ ଉଦ୍ଭିଦ ଭିତ୍ତିକ ଯୌଗିକରେ ଭରପୂର | ଏଥିରୁ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଯେପରିକି କପର, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, ଫୋଲେଟ୍, ନିୟାସିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ବି୬ ଏବଂ ଇ ସହଜରେ ମିଳିପାରିବ | ଏହି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ |

ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ ଜରୁରୀ

ଅଧ୍ୟୟନଗୁଡିକ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ସକ୍ରିୟ ରହିବା ଏକ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଜରୁରୀ ସର୍ତ୍ତ | ପ୍ରତିଦିନ ଅତି କମରେ ୧୫ ମିନିଟ୍ ବ୍ୟାୟାମ ଆପଣଙ୍କୁ ଫିଟ୍ ଏବଂ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ବିପଦରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦୈନନ୍ଦିନ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମାଇପାରେ |

ଧୂମପାନ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନକୁ କୁହନ୍ତୁ ନା

ଧୂମପାନ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ ଅନେକ ଗୁରୁତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହୋଇଥାଏ| ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ନିୟମିତ ଧୂମପାନ କରନ୍ତି ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନକାଳକୁ ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛୋଟ କରିପାରିବେ। ସେହିଭଳି, ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଛୋଟ କରିଥାଏ | ଗୋଟିଏ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୩୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମଧ୍ୟ ଧୂମପାନ ଛାଡିବା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନକୁ ୮.୫ ବର୍ଷ ବଢାଇପାରେ |

(Disclaimer:ପାଠକଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ସଚେତନତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପ୍ରବନ୍ଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ଉପରୋକ୍ତ ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଉଲ୍ଲେଖିତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ବିବରଣୀ ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ |)

Comments are closed.