ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ ଏବଂ ଆକ୍ନେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଉଥିଲେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଭୁଲ

ଆଜିକାଲି ମୁହଁରେ ପିମ୍ପଲ୍ ଏବଂ ଆକ୍ନେ ଦେଖାଯିବା ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା ହୋଇଗଲାଣି | କିଶୋର ବୟସରୁ, ପୁଅ କିମ୍ବା ଝିଅମାନେ ଏହିସବୁ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାନ୍ତି| ହରମୋନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏହାର କାରଣ ହେବା ସହିତ କିଛି ଅସାବଧାନତା ଯୋଗୁୁଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଦେଖାଯାଏ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯଦି ମୁହଁରେ ପିମ୍ପଲ୍ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ କେଉଁ ସବୁ ଭୁଲ ଏଡାଇବା ଉଚିତ୍ |

ମୁହଁରେ ପିମ୍ପଲ୍ କାହିଁକି ଦେଖାଯାଏ

ଚେହେରାରେ ବ୍ରଣ ହେବାର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି | ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ସହିତ ଶରୀରରେ ହରମୋନର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚେହେରାରେ ବ୍ରଣ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଚାପ, ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ କିମ୍ବା ରୋଗ ହେତୁ ଅନେକ ଥର ପିମ୍ପଲ୍ ଦେଖାଯାଏ | ମେକଅପର ର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ସହିତ, ଯଦି ପିମ୍ପଲ୍ ଗୁଡ଼ିକୁ ଫଟାଇଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଏଥିରୁ ବାହାରୁଥିବା ପାଣି ଯୋଗୁଁ ମଧ୍ୟ ମୁହଁର ଅନ୍ୟ ଅଂଶରେ ବ୍ରଣ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ ।

ଯଦି ମୁହଁରେ ପିମ୍ପଲ୍ କିମ୍ବା ଆକ୍ନେ ଥାଏ, ତେବେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ଏହାକୁ ବାରମ୍ବାର ଛୁଇଁବାର ଅଭ୍ୟାସ ରହିଥାଏ | ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଛାଡିବା ଆବଶ୍ୟକ | କାରଣ ବ୍ରଣକୁ ସ୍ପର୍ଶ କଲେ ଏହାର ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ନୂତନ ବ୍ରଣ କିମ୍ବା ଆକ୍ନେ ସୃଷ୍ଟି କରେ |

ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଜଙ୍କଫୁଡ୍, ଅତ୍ୟଧିକ ତେଲ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ରଣ ଏବଂ ଆକ୍ନେ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଜରୁରୀ ଅଟେ।

ବ୍ରଣଯୁକ୍ତ ସ୍କିନକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଜରୁରୀ | ଏଥିପାଇଁ ସନ୍ସ୍କ୍ରିନ୍ ଲୋସନ ଲଗାଇବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ |

ବାସ୍ତବରେ, ସ୍କିନକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ସ୍କ୍ରବିଂ ଆବଶ୍ୟକ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ମୁହଁରେ ପିମ୍ପଲ୍ ଏବଂ ଆକ୍ନେ ଥାଏ, ତେବେ ସ୍କ୍ରବ୍ କୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ୍ | କାରଣ ଏହା ଚର୍ମରେ ଉତ୍ତେଜନା, ଲାଲ ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଦାଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ତଥାପି, ଚେହେରାକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ, ସମୟ ସମୟରେ ଜେଲ ବେସଡ ମାଇଲ୍ଡ ଫେସୱାସର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

ମେକଅପ୍ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ

ଚେହେରାରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ମେକଅପ୍ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ କେବଳ ମେକଅପ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ | ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ମେକଅପ୍ କୁ ଭଲଭାବରେ ବାହାର କରି ଶୁଅନ୍ତୁ | ଏକ ଭଲ ନାଇଟ୍ କ୍ରିମ୍ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

Comments are closed.