୨୦୧୩ର ପ୍ରଳୟଙ୍କାରୀ ବିପତି ପରେ ମଧ୍ୟ କିଭଳି ଦମ୍ଭ ଧରି ଠିଆ ହୋଇଛି କେଦାରନାଥ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର ରହସ୍ୟ

ମନ୍ଦାକିନି ନଦୀର ସୁନ୍ଦର ଦୃଶ୍ୟ, ସବୁଜ ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ତୁଷାରପାତର ଶିଖର କେଦାରନାଥର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଏଠାକୁ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଆସୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ | ଏହାର ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଯୋଗୁଁ ଏହି ସ୍ଥାନର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି | ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରଭୁ ଶିବଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି | ଆସନ୍ତୁ କେଦାରନାଥ ମନ୍ଦିର ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ରୋଚକ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା

କେଦାରନାଥ ମନ୍ଦିରର ଇତିହାସ- କେଦାରନାଥ ମନ୍ଦିରର ଉତ୍ପତ୍ତି ଅନେକ ଭିନ୍ନ ବିଶ୍ୱାସ ଉପରେ ଆଧାରିତ | କିଛି ଲୋକ କୁହନ୍ତି ଯେ ଏହି ମନ୍ଦିର ଅଷ୍ଟମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଆଦି ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା । କେତେକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଶତାବ୍ଦୀରେ ମାଲୱା ରାଜା ଭୋଜଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ, କେଦାରନାଥ ମନ୍ଦିର କାହିଁକି ନିର୍ମାଣ ହେଲା? ଏହା ବିଷୟରେ ଅନେକ କାହାଣୀ ଅଛି

ଏହାର ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଉପନ୍ୟାସ ମହାଭାରତ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ | କୁହାଯାଏ ଯେ କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ପରେ ପାଣ୍ଡବମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପାପର ପ୍ରାୟଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଭଗବାନ ଶିବ ତାଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲେ। ତେଣୁ ସେ ଗୁପ୍ତାଶୀରେ ନନ୍ଦୀ ଷଣ୍ଢର ରୂପ ଧାରଣ କରି ନେଇଥିଲେ। ତେବେ ପାଣ୍ଡବମାନେ ମଧ୍ୟ ଶିବଙ୍କୁ ଏହି ରୂପରେ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ। ଭଗବାନ ଶିବ ସେଠାରୁ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଗଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପାଞ୍ଚଟି ଅଙ୍ଗ ପାଞ୍ଚଟି ଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପୁନର୍ବାର ଦେଖାଗଲା । ରୁଦ୍ରନାଥରେ ପାଟି ଦେଖାଗଲା, ତୁଙ୍ଗନାଥରେ ହାତ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ପେଟ, କଲପେଶ୍ୱରରେ ଜଟା ଏବଂ କେଦାରନାଥରେ ହମ୍ପ ଦେଖାଗଲା |

ଦ୍ୱିତୀୟ କାହାଣୀ ନାରା ନାରାୟଣ ସହିତ ଜଡିତ | ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ଦେବତା ସେଠାକୁ ଯାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଭଗବାନ ଶିବ ସେଠାରେ ପ୍ରକଟ ହେଲେ। ନାରା-ନାରାୟଣ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ମାନବିକତାର କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ମୂଳ ରୂପରେ ସେଠାରେ ରହିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଭଗବାନ ଶିବ ତାଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କଲେ ଏବଂ କେଦାରନାଥରେ ହିଁ ନିବାସ କଲେ ।

ତୁଷାର ଅଧୀନରେ ୪୦୦ ବର୍ଷ- ଭୂବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ କେଦାରନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାୟ ୪୦୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବରଫ ତଳେ ରହିଥିଲା। ପ୍ରାୟ ୧୩୦୦–୧୯୦୦ ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦ, ଯାହାକୁ ହିମଯୁଗ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା । ୱାଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହିମାଳୟ ଭୂବିଜ୍ଞାନର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କୁହନ୍ତି, ‘ମନ୍ଦିରର କାନ୍ଥରେ ହଳଦିଆ ରେଖା ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ହିମନଦୀର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ସୂଚାଇଥାଏ ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ମନ୍ଦିର କେବଳ ୪୦୦ ବର୍ଷ ଧରି ବରଫର ଗଭୀରତାରେ ଦବି ନଥିଲା, ବରଂ ହିମନଦୀ ତରଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କ୍ଷତିରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରୁଥିଲା। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ହିମନଦୀ ତରଙ୍ଗର ଚିହ୍ନ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ। ଏଠାରେ ପଥରରେ ବହୁତ ଚମକ ଅଛି | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ସ୍ଥାପତ୍ୟକୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଯେ ମନ୍ଦିର ଡିଜାଇନ୍ କରିବା ସମୟରେ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ମନରେ ବରଫ ଏବଂ ଗ୍ଲେସିୟରର ଭୟ ରହିଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖରେ ମନ୍ଦିରର ମଜବୁତିକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିବେ ।

୨୦୧୩ ର ବିନାଶ – କେଦାରନାଥରେ ୨୦୧୩ ର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ରହିବ | ଏହି ବିପର୍ଯ୍ୟୟରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ। ଅନେକ ଘରର ଚିହ୍ନବର୍ଣ୍ଣ ମଧ୍ୟ ଲିଭିଗଲା ।
ଉଭୟ କେଦାରନାଥ ଏବଂ ଏହାର ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ ଏହି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବନ୍ୟାରେ ମନ୍ଦିରର କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇ ନଥିଲା।

କିଛି ଲୋକ କୁହନ୍ତି ଯେ ଏକ ଶୀଲାଖଣ୍ଡ (ପଥର) ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଉଥିବା ବନ୍ୟା ରାସ୍ତାକୁ ଅବରୋଧ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହିପରି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷିତ ରହିଲା। ଏହା ଏକ ମହାନ ସ୍ଥାପତ୍ୟର ଏକ ଚମତ୍କାର ଥିଲା ଯେ ଏପରି ବିନାଶ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ କେଦାରନାଥ ମନ୍ଦିରର ସାମାନ୍ୟ କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ହୋଇନଥିଲା| ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ASI) ମଧ୍ୟ ସହମତ ଯେ କେଦାରନାଥଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଏହାର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ଶୈଳୀ ହେତୁ ଏତେ ଭୟଙ୍କର ବିପଦରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିଥିଲା । ମନ୍ଦିରର ଗମ୍ବୁଜଗୁଡ଼ିକ ପରସ୍ପର ସହିତ ଏକ ଲୁହା କ୍ଲାମ୍ ସହିତ ଜଡିତ | ଏହି କାରଣରୁ ଏଗୁଡ଼ିକ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ଅଛନ୍ତି | ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଥିବା ପଥର ଉପରେ ଅନେକ ସାମାନ୍ୟ ଫାଟ ରହିଛି ।

ଏହି ମନ୍ଦିରର ଅନ୍ୟ ଏକ ବିରଳ ଦିଗ ହେଉଛି ଏହାର ଉତ୍ତର-ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗ | ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣତ ପୂର୍ବ କିମ୍ବା ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ମୁହାଁଇଥାନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏହି ମନ୍ଦିରର ଫାଟକ ଦକ୍ଷିଣ ଆଡକୁ ଅଛି, ଯାହା ଖୁବ୍ କମ୍ ଦେଖାଯାଏ | ASI ର ଅତିରିକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଆର ମାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୦୦ ସ୍କେଲରେ ଏହି ମନ୍ଦିର ୯୯ ପ୍ରତିଶତ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ । ଫଟୋରେ, ଆମେ ଦେଖିଥିଲୁ ଯେ ଏହାର ଏକ ମଣ୍ଡପକ କବାଟ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି | କିଛି ପଥର ପଛରୁ ବାହାରିପଡ଼ିଥିଲା |ମନ୍ଦିରର ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଐଶାନ୍ୟ କୋଣ ଥିଲା, ଯାହା ବିନାଶ ପରେ ଚିତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଇନଥିଲା | ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୩୯୬୯ ଉଚ୍ଚରେ ଅବସ୍ଥିତ କେଦାରନାଥଙ୍କ ମନ୍ଦିର ରେଖା-ଶିଖାରା ଶୈଳୀରେ ନିର୍ମିତ |

Comments are closed.