ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ଭାଇମାନଙ୍କୁ ମରିବାର ଅଭିଶାପ ଦିଅନ୍ତି ଭଉଣୀ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଅନନ୍ୟ ପରମ୍ପରା ପଛର କାହାଣୀ

ରାକ୍ଷୀ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭଉଣୀମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଭାଇମାନଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଏପରି ଏକ ରାଜ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଭଉଣୀମାନେ ଭାଇମାନଙ୍କୁ ମରିବାକୁ ଅଭିଶାପ ଦିଅନ୍ତି | ଆପଣ ହୁଏତ ଏହାକୁ ବିଶ୍ବାସ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ୍ୟ | ଭାଇମାନଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେବା ପରେ ଭଉଣୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରାୟଶ୍ଚିତ କରନ୍ତି | ଏହା ଏକ ପରମ୍ପରା ଯାହା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ପରମ୍ପରା କ’ଣ ଏବଂ କେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ଏହା ପାଳନ କରାଯାଏ |

ଏହି ପରମ୍ପରା କେଉଁଠାରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ଜାଣନ୍ତୁ

ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ ପରମ୍ପରା ଛତିଶଗଡରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ରାଜ୍ୟର ଯଶପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି | ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଝିଅମାନେ ନିଜ ଭାଇମାନଙ୍କୁ ମରିବା ପାଇଁ ଅଭିଶାପ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଭାଇ ଦୁଜ ଦିନ କରାଯାଇଥାଏ | ଭାଇ ଦୁଜରେ ଭଉଣୀମାନେ ସକାଳୁ ଉଠିବା ପରେ ନିଜ ଭାଇମାନଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦିଅନ୍ତି | ଏହାର ପ୍ରାୟଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଭଉଣୀମାନେ କଣ୍ଟାରେ ଜିଭକୁ ଫୋଡିଥାନ୍ତି |

ଏହା ପରେ ଯଶପୁର ଜିଲ୍ଲାର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଝିଅମାନେ ଭାଇମାନଙ୍କ କପାଳରେ ତିଲକ ଲଗାନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ କାମନା କରନ୍ତି | ଏହି ପରମ୍ପରା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ପାଳନ କରାଯାଉଛି |

କ’ଣ ଏହି ପରମ୍ପରା ପଛରେ କାହାଣୀ ?

ପୌରାଣିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଯମରାଜ ଏକଦା ପୃଥିବୀକୁ ଏଭଳି ଏକ ଭାଇକୁ ନେବାକୁ ଆସିଥିଲେ ଯାହାର ଭଉଣୀ ତାଙ୍କୁ କେବେ ଅଭିଶାପ ଦେଇ ନଥିବେ | ବହୁତ ଖୋଜିବା ପରେ ଯମରାଜ ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପାଇଲେ ଯାହାର ଭଉଣୀ ତାଙ୍କୁ କେବେ ଅଭିଶାପ ଦେଇନଥିଲେ ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ | ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଯମରାଜଙ୍କ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଗଲେ ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ପ୍ରାଣ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି |

ଏହା ଜାଣିବା ପରେ ଭଉଣୀ ନିଜ ଭାଇକୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରେ ଏବଂ ଅଭିଶାପ ଦିଅନ୍ତି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଯମରାଜ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ନେବାକୁ ଅସମର୍ଥ ହୋଇପଡନ୍ତି| ଏହା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରେ | ସେବେଠାରୁ ଏହି ପରମ୍ପରା ଚାଲିଆସୁଛି |

Comments are closed.