ନାଲି ପିମ୍ପୁଡ଼ିର ଚଟଣୀ ଖାଇଥାନ୍ତି ଏଠାର ଅଧିବାସୀ: ଶୀତରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ଏବଂ ଭୋକ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ କରନ୍ତି ବ୍ୟବହାର

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜୀବନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଚଟଣି ଖାଇଥିବେ ଯେପରିକି ଟମାଟୋ ଚଟଣୀ, ଖଜୁରୀ ଚଟଣୀ, ଧନିଆ ପତ୍ର ଚଟଣୀ, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଚଟଣୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ହେଉଛି ଶୀତଦିନେ ଜଙ୍ଗଲର ଗଛରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଲାଲ୍ ପିମ୍ପୁଡ଼ିର ଚଟଣୀ |

ଆଦିବାସୀ ସମାଜର ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଶୀତ ଦିନରେ ପିମ୍ପୁଡ଼ିର ଚଟଣୀ ଖାଇବାଦ୍ବାରା, ଥଣ୍ଡା ହୋଇନଥାଏ ଏବଂ ଭୋକ ମଧ୍ୟ ଠିକରେ ଲାଗିଥାଏ। ଏଥିରେ ଟେଟ୍ରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଥାଏ ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ |

ଜାମସେଦପୁର ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୭୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଚାକୁଲିଆ ବ୍ଲକର ମଟକୁରୱା ଗ୍ରାମରେ ଅଧିକାଂଶ ଆଦିବାସୀ ବାସ କରନ୍ତି | ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ଗାଁ ସାଧାରଣ ସୁବିଧାଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ |

ଏଠାରେ ଥିବା ଆଦିବାସୀମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଥଣ୍ଡା ହେବା ମାତ୍ରେ ନାଲି ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଏଠାରେ ଶାଳ ଏବଂ କରଞ୍ଜା ଗଛ ଉପରେ ନିଜ ବାସ ନିର୍ମାଣ କରିଥାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଘର ଚାରିପାଖ ପତ୍ର ଦ୍ବାରା ଆଚ୍ଛାଦିତ, ଯାହା ଗଛର ଏକ ଉଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତାରେ ନିର୍ମିତ ରହିଥାଏ |

ଯେତେବେଳେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହି ପିମ୍ପୁଡ଼ିଙ୍କ ଆଗମନ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଗାଁର ଯୁବକମାନେ ଗଛ ଉପରକୁ ଚଢ଼ି ଏକ ଡାଳ ସାହାଯ୍ୟରେ ପିମ୍ପୁଡ଼ିଙ୍କ ଘର ଭାଙ୍ଗନ୍ତି, ତା’ପରେ ଏହାକୁ ଏକ ବଡ଼ ହାଣ୍ଡି ଉପରେ ଝାଡ଼ନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ବାରା ସମସ୍ତ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ପଡ଼ିବେ | ଏହାପରେ ଘରର ମହିଳାମାନେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ପଥର ସିଳ ଉପରେ ରଖି ଲୁଣ, ମସଲା, ଅଦା, ରସୁଣ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ଅତି ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ବାଟିଥାନ୍ତି |

ପ୍ରାୟ ୩୦ ମିନିଟ୍ ବାଟିବା ପରେ, ସମସ୍ତ ଲାଲ୍ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଭଲଭାବରେ ମିଶିଯାଇଥାନ୍ତି, ତା’ପରେ ସମସ୍ତ ଲୋକ ଶାଳ ପତ୍ରକୁ ନିଜ ଘରୁ ଆଣି ସେଥିରେ ଚଟଣୀ ରଖି ବାଂଟି ଖାଇଥାନ୍ତି | ଏକ ବର୍ଷରୁ ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୟସ୍କ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତି |

ସେମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଏହି ନାଲି ପିମ୍ପୁଡ଼ି ବର୍ଷକୁ ଥରେ ଗଛକୁ ଆସିଥାଏ ଏବଂ ଆମର ପୂର୍ବଜମାନେ ଏହି ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଚଟଣୀ ଖାଉଥିଲେ | ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ନିଜକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ନାଲି ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଚଟଣୀ ଖାଇଥାଉ |

ଗାଁ ମହିଳା ପୁରବି ସିଂ କୁହନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏହି ଲାଲ୍ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ସହିତ ରସୁଣ, ଲଙ୍କା, ଅଦା ମିଶାଇ ଏହାକୁ ବାଟିଥାଉ, ତା’ପରେ ଯେତେବେଳେ ଏହାର ଚଟଣୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାଏ, ତା’ପରେ ଏହାକୁ ଖାଇଥାଉ | ଏହି ଚଟଣୀ ବହୁତ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ |

Comments are closed.