କେଶ ଝଡିବା କାରଣରୁ ଦେଖାଗଲେଣି ଚନ୍ଦା, ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅନ୍ତୁ ଏହି ୬ ଟି ସୁପରଫୁଡ୍

ଯଦି ଆପଣ କେଶକୁ ମଜବୁତ ରଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଖାଦ୍ୟରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯୁକ୍ତ ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଅଣ୍ଡାରେ ପ୍ରୋଟିନର ପରିମାଣ ବହୁତ ଅଧିକ | ପ୍ରୋଟିନ୍ ମୂଳରୁ କେଶକୁ ମଜବୁତ କରେ | ଆପଣ କେବଳ ନିୟମିତ ଅଣ୍ଡା ଖାଇ କେଶର ବୃଦ୍ଧି ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ବରଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ |

ଶାଗ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ଶାଗ ଆଇରନରେ ଭରପୂର, ଏହା କେଶ କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ମରାମତି କରେ | ବେଳେବେଳେ ଆଇରନର ଅଭାବ ହେତୁ କେଶ ଶୀଘ୍ର ଝଡିଯାଏ | ଶରୀରରେ ଆଇରନର ଅଭାବ ହେତୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ କେଶ ମୂଳ ଏବଂ ପୋର୍ସରେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ | ଏହାଦ୍ୱାରା କେଶ ଝଡ଼ିବା ଏବଂ କେଶ ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାହତ ହୁଏ | ଶାଗ ସହିତ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ଆଇରନ ସମୃଦ୍ଧ ଜିନିଷ ଖାଇବା ଭଲ |

ବେଳେବେଳେ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଅଭାବ ହେତୁ କେଶ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଝଡିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଚନ୍ଦା ଦେଖାଇପାରେ | ଭିଟାମିନ୍ ସି ଧାରଣ କରିଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ବୃଦ୍ଧିରେ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଆଇରନକୁ ଶୋଷିବା ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ସି ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ | ଲେମ୍ବୁ, କମଳା, କିୱି ଇତ୍ୟାଦି ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ଉପକୃତ ହେବା ସହିତ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢିଥାଏ | ଭିଟାମିନ୍ ସି ମଧ୍ୟ କୋଲାଜେନ୍ ନିର୍ମାଣ କରେ, ଯାହା କେଶ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସୁସ୍ଥ କେଶ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଅଟେ |

ଯଦି ଆପଣ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଚନ୍ଦା ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ କେଶ ଝଡିବାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଓମେଗା -3 ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଭରପୂର ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ | ଏହା କେଶକୁ ପୋଷଣ କରିଥାଏ | ସେମାନଙ୍କୁ ଘନ କରିଦିଏ | ଯେହେତୁ ଶରୀର ଏହି ସୁସ୍ଥ ଚର୍ବି ଉତ୍ପାଦନ କରେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଆପଣ ଖାଦ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ | ବାଦାମ, ୱ୍ଆଲନଟ, ଫ୍ଲାକ୍ସ ମଞ୍ଜିରେ ଓମେଗା -3 ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଭରପୂର ଅଟେ | ନିୟମିତ ଭାବେ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଏହାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ଆପଣ କେଶ ଝଡ଼ିବା କମ କରିପାରିବେ |

କେଶ ପାଇଁ ବାୟୋଟିନ୍ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଆପଣ ହୋଲ ଶସ୍ୟ ସହିତ ଏହାକୁ ପୂରଣ କରିପାରିବେ | ଏଥିରେ ଆଇରନ, ଜିଙ୍କ ଏବଂ ବି ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ବାୟୋଟିନ୍ ଭରପୂର ଅଟେ | କୋଷକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ବାୟୋଟିନ୍ ଆବଶ୍ୟକ | ଏହା ଆମିନୋ ଏସିଡ୍ (ପ୍ରୋଟିନ୍) ଗଠନରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ଆପଣଙ୍କ କେଶର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆମିନୋ ଏସିଡ୍ ଜରୁରୀ |

କେଶ ଏତେ ଝଡୁଛି ଯେ ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଚନ୍ଦା ଦେଖାଯିବାକୁ ଲାଗୁଛି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ମୁଣ୍ଡରେ କେଶ ବଢାଇବା ପାଇଁ, ଆପଣ ଗାଜର ରସ ପିଇବା ଉଚିତ୍ | ଆଜିକାଲି ଗାଜର ବହୁତ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ, ତେଣୁ ଆପଣ ଏହାର ରସ ପିଇପାରିବେ, ଏହାକୁ ସାଲାଡରେ ମିଶାଇ କଞ୍ଚା ଖାଇପାରିବେ କିମ୍ବା ଆପଣ ଏହାକୁ ମିଶ୍ରିତ ପନିପରିବାରେ ମଧ୍ୟ ମିଶାଇ ପାରିବେ | ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା ଟିସୁ ନିଜେ କେଶରେ ଥାଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେଶ କୋଷର ବିକାଶ ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହା ସେବମ୍ ତେଲ ଉତ୍ପାଦନରେ ତ୍ୱଚାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଯାହା କେଶର ବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ସହିତ ମୂଳକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ |

Comments are closed.