ଖୁସି ଖବର: ନାଗରିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ କରୋନା ଟିକା ଜାରି କଲା ରୁଷ

0

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଟିକା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ରୁଷ ଏହାର କରୋନା ଟୀକା ‘ସ୍ପୁତନିକ-ଭି’ର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚକୁ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଜାରି କରିଛି । ରୁଷର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏହି ଟିକା ସମସ୍ତ ଗୁଣାତ୍ମକ ଯାଞ୍ଚ ପାସ କରିଛି ଏବଂ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହାର ମାତ୍ରା ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ରୁଷର ରାଜଧାନୀ ମସ୍କୋ ମେୟର ସରୋଜ ସୋବିୟାନିନ ମଧ୍ୟ ଆଶା କରିଥିଲେ ଯେ ଆସନ୍ତା କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏଠାରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯିବ।

ତେବେ ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ରୁଷର ଏହି ଟିକାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଟିକାକୁ ଜାରି କରିଦିଆଯାଇଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ମାସରୁ ଏହାର ପରୀକ୍ଷା ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏସିଆନ ଡାଇରେକ୍ଟ ଇନଭେଷ୍ଟମେଂଟ ଫଣ୍ଡର ସିଇଓ କିରିଲ ଦିମିତ୍ରିୱ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ସମେତ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ, ସାଉଦି ଆରବ, ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲରେ ଏହି ଟିକା ପାଇଁ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁତିନ ଗତ ମାସ ଅଗଷ୍ଟ ୧୧ ତାରିଖରେ ଏହି ଟିକାକୁ ଲଂଚ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଟିକା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଝିଅ ନେଇଥିଲେ। ପରେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଟୀକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି।

ରୁଷର ଏହି ଟିକା ମସ୍କୋର ଗମାଲାୟା ରିସର୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ଜିଣ୍ଟେସବର୍ଗ ଗତ ମାସରେ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ ରୁ ୨୦ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ଏକ ବଡ଼ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ କରାଯିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚାଲିଥିବା ଦୁଇଟି ବ୍ୟାଚ୍ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ପରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ଜାରି କରାଯିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.