ସପ୍ତାହରେ ଥରେ କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଘିଅ, ତା’ପରେ ଦେଖନ୍ତୁ ଏହାର ଚମତ୍କାର ଫାଇଦା

ତେଣୁ ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ଘିଅ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଘିଅ କେବଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ କେଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଦେଶୀ ଘିଅରେ ଓମେଗା -୪, ଓମେଗା -୨ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି, କେ, ଇ, ବଟାଇରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଭଳି ଅନେକ ଗୁଣ ରହିଛି | ଯାହା କେଶର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ |

କେଶକୁ ଅସମୟରେ ଧଳା ହେବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ

କେଶର ଅକାଳ ଧଳା ହେବା ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା | ବାସ୍ତବରେ, ସୂର୍ଯ୍ୟର କ୍ଷତିକାରକ କିରଣ କେରାଟିନକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ କେଶ ଧଳା ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପାଇଁ, ଆପଣ କେଶରେ ଘିଅ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ | ଏହା କେଶର ଅସମୟରେ ଧଳା ହେବାକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ଶୁଷ୍କତା ଦୂର କରି କେଶକୁ ନରମ କରିଥାଏ

କେଶ ଶୁଷ୍କତାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ଘିଅ ମଧ୍ୟ ଭଲ କାମ କରେ | ଏଥିରେ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଥାଏ ଯାହା କେଶକୁ ପୋଷଣ ଏବଂ ଆର୍ଦ୍ରତା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | କେଶରେ ଘିଇ ଲଗାଇଲେ କେଶ ନରମ ଏବଂ ଚକଚକିଆ ହୋଇଯାଏ |

କେଶର ବୁକାଶକୁ ବୃଦ୍ଧି କରେ

କେଶର ବୃଦ୍ଧିରେ ଘିଅ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଏବଂ ଇ ପରି ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଘିଅରେ ମିଳିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କେଶର ବୃଦ୍ଧି ଘଟେ | ଏହା ସହିତ, କେଶର ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବହୁତ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗେ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ କେଶ ଶୀଘ୍ର ଝଡ଼େ ନାହିଁ ଏବଂ ସ୍ପ୍ଲିଟଏଣ୍ଡ କେଶକୁ ମଧ୍ୟ ଏଡାଇଥାଏ |

ରୁପିରୁ ମୁକ୍ତି ଦିଅ

ଶୀତ ଋତୁରେ କେଶରେ ରୁପି ସମସ୍ୟା ବହୁତ ବଢ଼ିଯାଏ | କେଶରେ ଘିଅ ଲଗାଇଲେ ଡାଣ୍ଡ୍ରଫକୁ ବାହାର କରାଯାଇପାରିବ | ଏହା ଫଙ୍ଗସ୍ ଏବଂ ତ୍ୱଚା ସଂକ୍ରମଣରୁ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ |

ଗଠନକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ

କେଶରେ ଘିଅ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶର ଗଠନ ଭଲ ହୋଇଥାଏ | ଘିଇ ଭିଟାମିନ୍-ଇରେ ଭରପୂର ଅଟେ ଯାହା କେରାଟିନ୍ କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ | ଏହା କେଶର ଗଠନକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ | କେଶରେ ଘିଇ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଦ୍ବାରା କେରାଟିନ୍ ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ନାହିଁ।

(ମନେରଖନ୍ତୁ: ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଏବଂ ତଥ୍ୟ ସାଧାରଣ ଅନୁମାନ ଉପରେ ଆଧାରିତ | ଏଗୁଡିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଦୟାକରି ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ |)

Comments are closed.