ଆଜିଠୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ନୂଆ ଶକ୍ତି ହୋଇଛି ରାଫେଲ, ଏହି ୧୦ ଟି ବିଶେଷତ୍ୱ ସହ ଶତ୍ରୁକୁ ଧୂଳି ଚଟାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ

ଚୀନ୍ ସହିତ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଜାରି ରହିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଆଜି ବାୟୁସେନାର ଶକ୍ତି ଆହୁରି ଦ୍ବିଗୁଣିତ ହୋଇଯାଇଛି। ନୀକଟରେ, ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ଭାରତକୁ ଆସିଥିବା ପାଞ୍ଚଟି ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଆଜି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ ଦିନର ରାଜନୈତିକ ବିତର୍କ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଯେଉଁଗୁଡ଼ିକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ସହିତ ବାୟୁସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ବିଶେଷତା କ’ଣ ଏବଂ ଶତ୍ରୁ ଏହା ଦ୍ୱାରା କାହିଁକି ବିବ୍ରତ, ଏକ ନଜର ପକାନ୍ତୁ …

୧. ରାଫାଲ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର କମ୍ବାଟ ରେଡ଼ିଓ ୩୭୦୦ କିଲୋମିଟର, ଏବଂ ଏହା ଏକ ଦୁଇଟି ଇଞ୍ଜିନ ବିମାନ ଯାହା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା |
୨. ରାଫେଲରେ ତିନି ପ୍ରକାରର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇପାରିବ | ଏୟାର-ଟୁ-ଏୟାର ମେଟେର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର, ଏୟାର-ଟୁ-ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ସ୍କାଲପ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ହାମର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର।
୩.ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ଅନ୍ୟ ବିମାନଠାରୁ ଆଗରେ ଅଛି | ରାଫେଲର ଆରୋହଣ ହାର ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ୩୦୦ ମିଟର ଅଟେ, ଯାହା ଚୀନ୍-ପାକିସ୍ତାନ ବିମାନଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଅଟେ | ଅର୍ଥାତ, ରାଫେଲ ଏକ ମିନିଟରେ ୧୮ ହଜାର ମିଟର ଉଚ୍ଚତାକୁ ଯାଇପାରେ |
୪.ଯଦି ଆପଣ ଲଦାଖ ସୀମାକୁ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଫିଟ୍ ହେବ | ରାଫେଲ ହେଉଛି ଏକ ଓମନି ରୋଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ | ଏହା ପର୍ବତ ଉପରେ କମ୍ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ଅବତରଣ କରିପାରିବ | ସମୁଦ୍ର ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ସମୟରେ ଏହାକୁ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜରେ ଅବତରଣ କରାଯାଇପାରିବ |
୬. ଇନ୍ଧନ ଭରିବା ପରେ ଏହା ୧୦ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ନିରନ୍ତର ଉଡିପାରେ |ଠିକ ଯେଭଳି ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ଭାରତ ଆସିବା ସମୟରେ ଏହା ବାୟୁରେ ଇନ୍ଧନ ଭରିଥିଲା |
୬. ରାଫାଲରେ ଥିବା ଗନ ଏକ ମିନିଟରେ ୨୫୦୦ ଗୁଳି ଚଳାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟେ | ରାଫଲେରେ ଯେତିକି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରଡାର ସିଷ୍ଟମ ରହିଛି ଏହା ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧରେ ଥରେ ୪୦ ଟି ଟାର୍ଗେଟ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବ |
୭. ଭାରତ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ରାଫାଲ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ୨୪,୫୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓଜନ ବହନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ, ଏଥିସହ ୬୦ ଘଣ୍ଟା ଅତିରିକ୍ତ ଉଡ଼ାଣର ମଧ୍ୟ ଗ୍ୟାରେଂଟି ରହିଛି |
୮. ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଫେଲରେ ସ୍ଥାପିତ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଗୁଡିକ ସିରିଆ ଏବଂ ଲିବିଆ ଭଳି ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, SPICE 2000 ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଶୀଘ୍ର ଯୋଡାଯିବ |
୯. ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଞ୍ଚଟି ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବାବେଳେ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମୋଟ ୩୬ ହେବ। ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ଏୟାରବେସରେ ନିୟୋଜିତ ହେବ |
୧୦. ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ସୀମା ନିକଟରେ ଥିବା ଅମ୍ବାଲା ଏୟାରବେସରେ ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ।

Comments are closed.