ଏହି କାରଣରୁ ଅଣ୍ଡା ହୋଇଥାଏ ସୁପର ଫୁଡ୍, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ନଅଟି ଫାଇଦା

0

ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଅଣ୍ଡାରେ ମିଳିଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ସୁପରଫୁଡ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଦିନ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି | ଅଧ୍ୟୟନରେ ଅଣ୍ଡାର ୯ ଟି ଲାଭ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି | ଆସନ୍ତୁ ସେଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |

ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟରେ ଭରପୂର – ଅଣ୍ଡାରେ ଅଧିକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ | ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡାରେ ୬ ପ୍ରତିଶତ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ୫ ପ୍ରତିଶତ, ଫୋଲେଟ୍, ୭ ପ୍ରତିଶତ ଭିଟାମିନ୍ ବି ୫, ୯ ପ୍ରତିଶତ ଭିଟାମିନ୍ ବି ୧୩, ୯ ପ୍ରତିଶତ ଫସଫରସ୍ ଏବଂ ୨୨ ପ୍ରତିଶତ ସେଲେନିୟମ୍ ଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭିଟାମିନ୍ ଡି, ଭିଟାମିନ୍ ଇ, ଭିଟାମିନ୍ କେ, ଭିଟାମିନ୍ ବି ୬, କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଏବଂ ଜିଙ୍କ ଅଣ୍ଡାରେ ମିଳିଥାଏ ।

ଅଣ୍ଡାରେ ଅନେକ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ମିଳିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ରକ୍ତ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ନାହିଁ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଅଣ୍ଡା ଖାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କଠାରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇନଥିବାବେଳେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲରେ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥାଏ।

କୋଲିନ୍ ଅଣ୍ଡାରେ ଥାଏ- କୋଲିନ୍ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଯାହା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପାଇ ନଥାନ୍ତି | କୋଲିନ୍ ଶରୀରରେ ସେଲ ମେମ୍ବ୍ରେନ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ମଲ୍ୟୁକୁଲାର ସୃଷ୍ଟି କରିବା କାର୍ଯ୍ୟ କରେ | ଶରୀରରେ କୋଲିନର ଅଭାବ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ଏକ ଅଣ୍ଡାରେ ୧୦୦ ମିଗ୍ରା ରୁ ଅଧିକ କୋଲିନ୍ ମିଳିଥାଏ |

LDL କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସାଧାରଣତ ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଶରୀରରେ LDL ର ସ୍ତର ବଢ଼ିବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦ୍ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ | ତଥାପି, LDL ର ଆକାର ମଧ୍ୟ ଏହାର କଣିକା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | କେତେକ LDL କଣିକା ଛୋଟ ଏବଂ କେତେକ ବଡ଼ | ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, LDLର ବଡ଼ କଣିକା ଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରେ ହୃଦରୋଗର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଥାଏ | ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅଣ୍ଡା LDL ର ଛୋଟ କଣିକାକୁ ବଡ଼ ଆକାରରେ ପରିଣତ କରିଥାଏ, ଯାହା ହୃଦରୋଗର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

ବୟସ ସହିତ ଆଖି ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ | ଆଖିର ରେଟିନାରେ ଲୁଟିନ୍ ଏବଂ ଜିଆକ୍ସାଣ୍ଟିନ୍ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଜମା ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ଆଖିର ଆଲୋକ ବଢ଼ାଇଥାଏ | ଲୁଟିନ୍ ଏବଂ ଜିଆକ୍ସାଣ୍ଟିନ୍ ମଧ୍ୟ ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମାଇଥାଏ | ଏହି ଉଭୟ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଅଣ୍ଡାରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ | ଅଣ୍ଡାରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ମଧ୍ୟ ଭଲ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଆଖି ପାଇଁ ଲାଭକାରୀ ହୋଇଥାଏ |

ଅଣ୍ଡା ଶରୀରରେ ଗୁଡ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ବଢ଼ାଇଥାଏ | ଗୁଡ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କର ହୃଦଘାତ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଥାଏ | ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ୬ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଦୁଇଟି ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା HDL ସ୍ତର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ |

ଅଣ୍ଡା ହେଉଛି ପ୍ରୋଟିନର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉତ୍ସ | ଏକ ବଡ଼ ଅଣ୍ଡାରେ ୬ ଗ୍ରାମ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ | ଅଣ୍ଡାରେ ଥିବା ଆମିନୋ ଏସିଡ୍ ମଧ୍ୟ ସଠିକ୍ ଅନୁପାତରେ ମିଳିଥାଏ | ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପ୍ରୋଟିନର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବହାର କରେ |

ଅଣ୍ଡାରେ ମିଳୁଥିବା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ହୃଦୟ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ୧୭ ଟି ଅଧ୍ୟୟନର ସମୀକ୍ଷାରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ହୃଦରୋଗ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ | ଯଦିଓ କେତେକ ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ହୃଦଘାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଲୋ କାର୍ବ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ।

ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ କମ୍ କ୍ୟାଲୋରୀ ଖାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଅଣ୍ଡା ଅପେକ୍ଷା କୌଣସି ଭଲ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶୀଘ୍ର ଭୋକ ଲାଗେ ନାହିଁ | ୩୦ଜଣ ଅଧିକ ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ବ୍ରେଡ ବଦଳରେ ଜଳଖିଆରେ ଅଣ୍ଡା ଖାଉଥିଲେ ସେମାନେ କମ ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେମାନେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ୩୬ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କମ୍ କ୍ୟାଲୋରୀ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ଶୀଘ୍ର ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.