ମୁହଁରେ ମହୁ ଲଗାଇବାବେଳେ ଏହି ୬ଟି ଟିପ୍ସ କରନ୍ତୁ ଅନୁସରଣ: ପାଇବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବ

ମହୁ ହେଉଛି ଏକ ଏଭଳି ଉପାଦାନ ଯାହାକୁ ମହିଳାମାନେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସେମାନଙ୍କର ଚର୍ମ ଯତ୍ନ ନିତ୍ୟକର୍ମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଆସୁଛନ୍ତି | ଏହାର ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍, ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍, ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଏହାକୁ ଚର୍ମର ଯତ୍ନ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଉପାଦାନ କରିଥାଏ | ମହୁ କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମକୁ ଅଧିକ ଆର୍ଦ୍ରତା ଯୋଗାଇ ଚିକ୍କଣ କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ଚର୍ମର ରଙ୍ଗକୁ ମଧ୍ୟ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିଥାଏ |

ଏହା ସହିତ, ଏହା ମଧ୍ୟ ବୟସ ପ୍ରଭାବକୁ ଓଲଟାଇଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମକୁ ଅଧିକ ଯୁବା ଦେଖାଏ | ଆଜିର ସମୟରେ ମହୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ମହୁରୁ ସର୍ବାଧିକ ଲାଭ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା

ପ୍ରଥମେ ଚର୍ମ ସଫା କରନ୍ତୁ

କିଛି ମହିଳା ସିଧାସଳଖ ଚର୍ମରେ ମହୁ ଲଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏହି କାରଣରୁ, ମୁହଁରେ ଥିବା ମଇଳା ଆହୁରି ଅଧିକ ଜମା ହୋଇଯାଏ | ତେଣୁ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ନିଜ ଚର୍ମରେ ମହୁ ଲଗାନ୍ତି, ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଥରେ ମୁହଁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଚର୍ମରେ ଥିବା ମଇଳା ଭଲ ଭାବରେ ସଫା ହୋଇଯିବ |

ସିଧାସଳଖ ମହୁ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

ମହୁକୁ ସିଧାସଳଖ ଚର୍ମରେ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହି କାରଣରୁ ଚର୍ମ ବହୁତ ଷ୍ଟିକ୍ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ତାପରେ ଏହାକୁ ଚର୍ମରେ ଲଗାଇବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ | ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ପ୍ରଥମେ ଗୋଲାପ ଜଳ କିମ୍ବା ଆଲୋ ଭେରା ଜେଲକୁ ମହୁରେ ମିଶାଇ ମିଶ୍ରଣ କରନ୍ତୁ | ଯେତେବେଳେ ଏହା ହାଲୁକା ଭାବରେ ହାଲୁକା ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ନିଜ ଚର୍ମରେ ଲଗାନ୍ତୁ |

ହାଲୁକା ହାତରେ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ

ଯେତେବେଳେ ବି ତୁମେ ତୁମ ଚର୍ମରେ ମହୁ ଲଗାଇବ, ଚର୍ମର ନିମ୍ନ ସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ତୁମକୁ ହାଲୁକା ହାତରେ ଚର୍ମକୁ ମସାଜ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଯଦିଓ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମସାଜ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ | ଆପଣ ଅତି ହାଲୁକା ହାତରେ ୨-୪ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ମସାଜ୍ କରିପାରିବେ |

୨୦ ମିନିଟରୁ ଅଧିକ ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଟିପ୍ପଣୀ ଯାହାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ | ଥରେ ମହୁକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାଇଲେ ଆପଣ ଏହାକୁ ୧୫-୨୦ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଛାଡି ପାରିବେ | କିନ୍ତୁ ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହୁକୁ ମୁହଁରେ ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ | ପାଣି ସାହାଯ୍ୟରେ ତ୍ୱଚାକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ |

ମହୁ ସଫା କରିବାବେଳେ ଜଳର ତାପମାତ୍ରାର ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ | ମୁହଁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଉଷୁମ ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ପାଣି ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ମୁହଁକୁ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତି, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରୁ ମହୁକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବାହାର କରିଦିଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମ ଷ୍ଟିକ୍ ଅନୁଭବ କରେ ନାହିଁ | ଯଦିଓ, ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁ ହୁଏ, ତେବେ ଆପଣ ଥଣ୍ଡା ପାଣି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ |

ଫେସ୍ ଟୋନର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ

ଥରେ ମୁହଁ ଧୋଇସାରିବା ପରେ ତୁମ ଚର୍ମକୁ ଖରାପ କରିବା ପାଇଁ ତୁମକୁ ଗୋଲାପ ପାଣି କିମ୍ବା ଫେସ୍ ଟୋନର ଲଗାଇବାକୁ ପଡିବ | ମହୁ ଲଗାଇବା ପରେ ଚର୍ମକୁ କେବେବି ଘଷନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରେ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ |

Comments are closed.