ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ କେତେ ସମ୍ପତିର ଅଧିକାରୀ

0

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ଆୟ କ’ଣ ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ କେତେ ଟଙ୍କା ଜମା କରିଛନ୍ତି। ସମସ୍ତେ ଏହି ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ | ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଦାୟିତ୍ବ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ସ୍ଥିର ସମ୍ପତ୍ତିରେ ପ୍ରାୟ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗାନ୍ଧିନଗରରେ ୧.୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ପ୍ଲଟ ଏବଂ ଘର ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ଏହାର ଏକ ଅଂଶର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି | ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଦରମା ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଯାହା ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରଠାରୁ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ। କରୋନା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି, କ୍ୟାବିନେଟ ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ସାଂସଦଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ବେତନରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୌଣସି ଦାୟ ନାହିଁ ଏବଂ କାରର ମାଲିକାନା ନାହିଁ। ତାଙ୍କର ଚାରିଟି ସୁନା ମୁଦି ଅଛି। ସେ ୮,୪୩,୧୨୪ ଟଙ୍କାର ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ କର ସଞ୍ଚୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବୀମା ପାଇଁ ୧,୫୯,୮୫୭ ଟଙ୍କା ପ୍ରିମିୟମ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି |

୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ ୭,୬୧,୬୪୬ ଟଙ୍କାର ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଥିଲା ଏବଂ ଜୀବନ ବୀମା ପ୍ରିମିୟମ ଭାବରେ ୧,୯୯,୩୪୭ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୨ରେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ୨୦,୦୦୦ ଟଙ୍କାରେ କିଣାଯାଇଥିବା ଭିତ୍ତିଭୂମି ବଣ୍ଡ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇପାରି ନାହିଁ।

ସେହିଭଳି ଦେଶର ରାଜକୋଷର ହିସାବ-କିତାବ ରଖିଥିବା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ସର୍ବନିମ୍ନ ଧନୀ ଥିବା କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି। ବିଜେପିର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ତଥା ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀଙ୍କର ଛଅଟି ଗାଡ଼ି ଥିବାବେଳେ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି ଏତେ ସମ୍ପତ୍ତି

ଦେଶର ଟ୍ରେଜେରୀର ହିସାବ ରଖୁଥିବା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ଅବଶିଷ୍ଟ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ୍ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି | ତାଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରାୟ ୧.୩୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି। ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମିଳିତ ଅଂଶ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ୯୯.୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏକ ଘର ଅଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରାୟ ୧୬.୦୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏକ ଅଣ କୃଷି ଜମି ଅଛି |

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ କାର ନାହିଁ, ବଜାଜଙ୍କର ଏକ ସ୍କୁଟର ଅଛି

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିଜ ନାମରେ କାର ନାହିଁ। ତାଙ୍କର ଏକ ବଜାଜ ଚେତକ ବ୍ରାଣ୍ଡରୁ ଏକ ପୁରୁଣା ସ୍କୁଟର ଅଛି, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୨୮,୨୦୦ ଟଙ୍କା | ତାଙ୍କର ମୋଟ ଚଳନ ସମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରାୟ ୧୮.୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା | ତାଙ୍କର ୧୯ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ, ଏକ ବର୍ଷର ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ଏବଂ ଏକ ଦାୟିତ୍ବ ଭାବରେ ୧୦ ବର୍ଷର ବନ୍ଧକ ଋଣ ଅଛି |

ଗଡ଼କରୀଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି ଛଅଟି ଗାଡ଼ି

ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ, ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର (ହିନ୍ଦୁ ଅବିଭକ୍ତ ପରିବାର- HUF) ମିଳିତ ଭାବେ ୨.୯୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଚଳନ ସମ୍ପତ୍ତି ରହିଛି। ଏହି ପରିବାରର ମୋଟ ସ୍ଥିର ସମ୍ପତ୍ତି ୧୫.୯୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି। ନିତିନ ଗଡକରୀଙ୍କର ମୋଟ ୬ ଟି ଗାଡ଼ି ଅଛି |

ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲଙ୍କର ୨୭ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି

ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲଙ୍କର ୨୭.୪୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଚଳନ ଏବଂ ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତି ରହିଛି। ତେବେ ତାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଧନୀ ହେଉଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସୀମା ଗୋୟାଲ, ଯାହାଙ୍କର ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରାୟ ୫୦.୩୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି। ତାଙ୍କର ହିନ୍ଦୁ ଅବିଭାଜିତ ପରିବାର (HUF) ର ସମ୍ପତ୍ତି ୪୫.୬୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଏହିପରି, ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ମିଳିତ ଭାବରେ ୭୮.୨୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ସମ୍ପତ୍ତି ରହିଛି। ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟର ଧନୀ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ।

ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ୧୬.୫ କୋଟି ନିବେଶ କରିଛନ୍ତି

ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦଙ୍କର ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତି ଆକାରରେ ୩.୭୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ତିନୋଟି ସମ୍ପତ୍ତି ରହିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ସେ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବେ ଏବଂ ଦୁଇଟି ସେ ନିଜେ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି | ସେ ପ୍ରାୟ ୧୬.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ମଧ୍ୟ ଏକ ଭଲ ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି

ବୟନ, ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଜୁବିନ୍ ଇରାନୀ ତାଙ୍କର ମୋଟ ଚଳନ ତଥା ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ୪.୬୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେ ପ୍ରାୟ ୧.୭୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.