ଫେସବୁକ୍ ନୂଆ ନାମ ହେଲା ମେଟା: ଜାଣନ୍ତୁ ନାମ ପରିବର୍ତନ ପରେ କ’ଣ ବଦଳିଛି, କ’ଣ ନୁହେଁ ?

ଫେସବୁକର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ସିଇଓ ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ କମ୍ପାନୀର ନୂତନ ନାମ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଫେସବୁକ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂଆ ନାମ Meta ଦ୍ୱାରା ଜଣାଶୁଣା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଯାହାପାଇଁ ଫେସବୁକ ଏହାର ନାମ ବଦଳାଇଛି ତାହା ମେଟାଭର୍ ନାମରେ ପରିଚିତ ହେବ | ମେଟାଭର୍ସ ଏକ ଭିନ୍ନ ଦୁନିଆ ଯାହା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଭରଶୀଳ | ଫେସବୁକ ମଧ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ମେଟାଭର୍ସରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଛି | ଫେସବୁକ୍ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ମେଟାଭର୍ ହେବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି |

କମ୍ପାନୀର ନୂତନ ନାମ ଘୋଷଣା ସମୟରେ ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ କହିଛନ୍ତି, “ସାମାଜିକ ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା କରିବା ଏବଂ ଅତି ନିକଟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଏକାଠି ହେବାବେଳେ ଆମେ ଅନେକ କିଛି ଶିଖିଛୁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାହା ଶିଖିଛୁ ତାହାର ଅନୁଭୂତିରୁ ଏକ ନୂତନ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ସମୟ ଆସିଛି। ମୁଁ ଘୋଷଣା କରି ଗର୍ବିତ ଯେ ଆଜିଠାରୁ ଆମର କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ META ଅଟେ | ଆମର ମିଶନ୍ ସମାନ ରହିଛି| ଆମର ଆପ୍ ଏବଂ ବ୍ରାଣ୍ଡ ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଉନାହିଁ |ଆଜି ଆମେ ଏକ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, କିନ୍ତୁ ଡିଏନ୍ଏ ଦ୍ୱାରା ଆମେ ଏକ ଏଭଳି କମ୍ପାନୀ ଯାହା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିକାଶ କରେ ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ସଂଯୋଗ କରେ |”

କ’ଣ ବଦଳିଲା ଏବଂ କ’ଣ ନାହିଁ?

ଫେସବୁକର ନୂତନ ଘୋଷଣା ପରେ କ’ଣ ବଦଳିଛି ଏବଂ କ’ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | କେବଳ କମ୍ପାନୀର ବ୍ରାଣ୍ଡିଂ ବଦଳିଛି ଅର୍ଥାତ୍ ଫେସବୁକ୍ କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ମେଟା ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଏବେ ମେଟା ଲେଖାଯିବ ଏବଂ ଫେସବୁକ୍ ନୁହେଁ ।

ଫେସବୁକ୍ ଆପର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁନାହିଁ ଏବଂ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ, ହ୍ବାଟସ୍ ଆପ୍ ଏବଂ ଫେସବୁକ୍ ମେସେଞ୍ଜରର ନାମ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁନାହିଁ। କମ୍ପାନୀର ବିଭିନ୍ନ ପଦବୀରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଡିସେମ୍ବର ୧ ତାରିଖରୁ କମ୍ପାନୀର ଷ୍ଟକ୍ରେ MVRS ନାମରେ ଏକ ଷ୍ଟିକର ରହିବ | କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଥିବା ଆଙ୍ଗୁଠି (ଲାଇକ୍) ଲୋଗୋକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ନୂତନ ଲୋଗୋ ଦ୍ୱାରା ବଦଳାଇ ଦିଆଯାଇଛି ଯାହା ଇନଫିନିଟ ଭଳିଆ ହେବ|

ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ ମେଟାଭର୍ସକୁ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ ପରିବେଶ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଜୁକରବର୍କଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣ ସ୍କ୍ରିନକୁ ଦେଖି ଏକ ଭିନ୍ନ ଦୁନିଆକୁ ଯାଇପାରିବେ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ରିଅଲିଟି ହେଡସେଟ୍, ଆଗ୍ୟୁମେଂଟ ରିଆଲିଟି ଚଷମା, ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଆପ୍ ଇତ୍ୟାଦି ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଡି ହୋଇପାରିବେ, ଗେମ ଖେଳିବେ, ସପିଂ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ | ମେଟାଭର୍ସରେ, ଆପଣ ସାଧାରଣତଃ ସବୁକିଛି କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ | ଜୁକରବର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେଟାଭର୍ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଚାକିରି ପାଇବେ।

ମେଟାଭର୍ସ କ’ଣ?

ଆଜି ମେଟାଭର୍ସ ହଠାତ୍ ଲାଇମ୍ ଲାଇଟ୍ ଭିତରକୁ ଆସିଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ପୁରାତନ ଶବ୍ଦ | ୧୯୯୨ ରେ ନିଲ ଷ୍ଟିଫେନ୍ସନ୍ ତାଙ୍କ ଡିଷ୍ଟୋପିଆନ୍ ଉପନ୍ୟାସ “ସ୍ନୋ କ୍ରାସ୍” ରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ଷ୍ଟିଫେନ୍ସନ୍ଙ୍କ ଉପନ୍ୟାସରେ, ମେଟାଭର୍ସର ଏକ ଅର୍ଥ ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ ହେଡଫୋନ୍ ଏବଂ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ରିଆଲିଟି ଭଳି ଗ୍ୟାଜେଟ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଗେମରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ଦୁନିଆ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଥିଲେ |
ମେଟାଭର୍ସ ଖେଳ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି | ମେଟାଭର୍ସରେ କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ | ସରଳ ଭାବରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ମେଟାଭର୍ସ ହେଉଛି ଇଣ୍ଟରନେଟର ଏକ ନୂତନ ଦୁନିଆ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ନଥାଇ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ, ଯଦିଓ ମେଟାଭର୍ସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ବହୁତ ସମୟ ଲାଗିବ |

Comments are closed.