ଭୁଲରେ ବି ଗୁଗୁଲରେ କରନ୍ତୁନି ଏମିତି ସର୍ଚ୍ଚ, ନଚେତ୍ ପଡିପାରନ୍ତି ଅସୁବିଧାରେ

ପ୍ରତିଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ କିଛି ତଥ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ହେଲେ ଆମେ ଗୁଗୁଲରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରିଥାଉ । ହେଲେ ବେଳେବେଳେ ସମୟରେ ଗୁଗୁଲରେ ସର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଯାଇପାରେ । କାରଣ ଗୁଗୁଲରେ ଏସବୁ ସର୍ଚ୍ଚ କଲେ ଆପଣ ଫସିଯାଇପାରନ୍ତି। ଗୁଗୁଲରେ ଏସବୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅନିର୍ବାଯ୍ୟ ଅଟେ । ଏହାକୁ ସର୍ଚ୍ଚ କଲେ ଅପରାଧ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ସେଥିପାଇଁ ଗୁଗୁଲରେ ଏସବୁ ସର୍ଚ୍ଚ କରିବା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ।
ଗୁଗୁଲ୍ ସର୍ଚ୍ଚ ଯେତିକି ଭଲ ସେତିକି ଖରାପ । କାରଣ ଗୁଗୁଲ ସର୍ଚ୍ଚ ଲାଭଦାୟକ ନିଶ୍ଚିତ ହେଲେ କେବେ କେବେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ । ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ମଧ୍ୟ ଟାଣିଆଣିପାରେ। ବାସ୍ତବରେ, ଯଦି ଏହାକୁ ଯତ୍ନର ସହ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହାର ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଗୁଗୁଲ୍ ସର୍ଚ୍ଚ ବ୍ୟବହାର କରିବାବେଳେ ସେମାନେ କିଛି ଭୁଲ୍ କରନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ କଷ୍ଟ ସହିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ କୋର୍ଟରେ ବୁଲିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ ଏହା ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଗୁଗୁଲ୍ ସନ୍ଧାନର ଏପରି କିଛି ବିଷୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଜେଲ ଯିବାକୁ ଅଟକାଇପାରିବ।

ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରିବା (Weapon Search)
ଯଦି ଆପଣ ଗୁଗୁଲରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ଏହା ସାଧାରଣ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି ତେବେ ଏହା ସେପରି ନୁହେଁ, ବାସ୍ତବରେ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିମାନେ ଏଭଳି ସନ୍ଧାନ ଉପରେ ନଜର ରଖନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ବାରମ୍ବାର ଏପରି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜେଲ୍ ଯିବାକୁ ପଡିପାରେ ।

ସାମରିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସୂଚନା (Defence Rules)
ଯଦି ଆପଣ ସେନା ସହ ଜଡିତ କୌଣସି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସୂଚନା ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ବାରମ୍ବାର ଗୁଗୁଲ୍ ସର୍ଚ୍ଚରେ ଖୋଜୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଆପଣ ଏହା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ଆପଣଙ୍କ ଏପରି ସର୍ଚ୍ଚ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସଙ୍କଟ ଟାଣିଆଣିପାରେ । ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରେ ।

ଶିଶୁ ଅପରାଧ (Child Crime)
ଶିଶୁ ଅପରାଧ ହେଉଛି ଆମ ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା । ଯାହା ଗମ୍ଭୀର, ଯଦି ଆପଣ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଉପରେ ସନ୍ଧାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରେ ।

ହ୍ୟାକିଂ (Hacking)
ଯଦି କୌଣସି ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ହ୍ୟାକ୍ କରିବା ସହ ଜାଣିବା ନେଇ ସେ ବିଷୟରେ ସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଏକ ଅପରାଧ ଏବଂ ଆପଣ ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଏହା କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜେଲ୍ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ।

ପାଏରେସି ବା ଡକାୟତି ଯୋଜନା
ଭିଡିଓ ଡକାୟତି ହେଉଛି ଏକ ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ । ଯଦି ଆପଣ ଏହା ବିଷୟରେ କିଛି ଗୁଗୁଲରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ପ୍ରକାର କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ହେବାର ଏକ ଉଚ୍ଚ ସମ୍ଭାବନା ରହିଅଛି । ତେବେ କେବେ ହେଲେବି ଗୁଗୁଲରେ (Google) ସେପରି କିଛି ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

Comments are closed.