ନିଜ ପର୍ସରେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ପାଂଚଟି ଜିନିଷ, ପର୍ସରେ କେବେ ଅଟକିପାରିବନି ଟଙ୍କା

ଟଙ୍କା ରଖିବା ପାଇଁ ସାଧାରଣତଃ ପର୍ସ (ୱାଲେଟ୍) ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆମ ପର୍ସରେ ଟଙ୍କା ବ୍ୟତୀତ ଡେବିଟ୍, କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ, ଆଧାର କାର୍ଡ, ଭୋଟର ଆଇଡି କାର୍ଡ, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ରଖୁ | ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେ କିଛି ଏଭଳି ଜିନିଷକୁ ନିଜ ପର୍ସରେ ରଖିଥାଉ ଯାହା ହେତୁ ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହା ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରିବା ପରିବର୍ତେ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରେ | ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ପର୍ସରେ କିଛି ଜିନିଷ ରହିବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ ହୋଇନଥାଏ, ବରଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ

ଅନାବଶ୍ୟକ ଦଲିଲ
ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ପୁରୁଣା ଅଣ-ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ କାଗଜପତ୍ରକୁ ପର୍ସରେ ରଖିବା ଦ୍ବାରା ପର୍ସରେ କେବେ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ରୁହେନାହିଁ । ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଜିନିଷ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ତେଣୁ ପର୍ସରେ କୌଣସି ଅଦରକାରୀ କାଗଜପତ୍ର ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ଚିରାଫଟା ନୋଟ
ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ପର୍ସରେ ରଖାଯାଇଥିବା ନୋଟଗୁଡିକ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ରୂପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ତେଣୁ, ନିଜ ପର୍ସରେ ଚିରାଫଟା ନୋଟ୍ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହି ନୋଟ୍ ଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ବ୍ୟବହାରରେ ଆସେ ନାହିଁ | ତେଣୁ ଏହା ଭଲ ଯେ ଆପଣ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ନିଜ ପର୍ସଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖନ୍ତୁ | ଏଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ପର୍ସରେ ନକାରାତ୍ମକତା ବଢ଼ାଇଥାଏ |

ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ଫଟୋ

ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଆମେ ଆମ ପର୍ସରେ ଭଗବାନ ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କ ଫଟୋ ରଖୁ | କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତୁ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହିପରି ଫଟୋଗୁଡ଼ିକ ପର୍ସରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ହଁ ଆପଣ ଭଗବାନଙ୍କ ଯନ୍ତ୍ରକୁ ପର୍ସରେ ରଖିପାରିବ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପର୍ସରେ ଅର୍ଥାଗମନ ବଜାୟ ରଖିବ |

ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫଟୋ

ଆମର ପର୍ସ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ଏଥିରେ ଜଣେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫଟୋ ରଖିବା ଅଶୁଭ ଅଟେ | ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ପର୍ସରେ ଜଣେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫଟୋ ରଖୁଛନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ | ପର୍ସରେ ଏହିପରି ଆଇଟମ୍ ଗୁଡିକ ନକାରାତ୍ମକତାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ |

ଋଣ କାଗଜପତ୍ର
ଆମେ ଆମ ପର୍ସରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସ୍ଲିପ୍, ରସିଦ ଇତ୍ୟାଦି ରଖୁ | କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଋଣ ହୋଇଥିବା ସ୍ଲିପ୍ କିମ୍ବା ରସିଦକୁ ପର୍ସରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଋଣ ସ୍ଲିପଗୁଡିକ ପର୍ସରେ ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହା ଋଣ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ |

ସେହିଭଳି ପୁରୁଣା ବିଲ୍ ଆପଣଙ୍କ ପର୍ସରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ପର୍ସରେ ବ୍ଲେଡ୍ କିମ୍ବା ଛୁରୀ ରଖିବା ଠିକ ନୁହେଁ | ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ପର୍ସରେ ଏପରି ଜିନିଷ ଥିବାରୁ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିଯାଏ ଏବଂ ଜୀବନରେ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ।

Comments are closed.