କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ଭୁଲ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିପାରେ ଭାରୀ

ବର୍ତମାନ ଦେଶରେ କରୋନାର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ଆସି ସାରିଛି, ଯାହାକି ଦେଶରେ ବେଶ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଛି । ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର ନେଇ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ପରି ଯେଭଳି ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ନ ହୁଅନ୍ତି, ସେଥିପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚଳାଉଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ସଚେତନ କରାଯାଉଛି, ଯାହା ଦ୍ବାରା ସେମାନଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଉଭୟ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇପାରିବ। କିନ୍ତୁ ଟିକା ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆମକୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ |

ଖାଦ୍ୟର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ
ସାଧାରଣତଃ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଟିକା ନେବା ପରେ ଲୋକମାନେ ଶରୀରରେ ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି | ତଥାପି, ଏହା ଟୀକାକରଣର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ପଡିବ | ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଋତୁକାଳୀନ ଫଳ, ପନିପରିବା ଏବଂ ନଟସକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାନୀୟ ଜଳ ଯଥେଷ୍ଟ ମାତ୍ରାରେ ପିଅନ୍ତୁ, ଯାହାଫଳରେ ଶରୀର ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରହିବ |

ତୁରନ୍ତ କାମକୁ ଯିବାକୁ ଏଡ଼ାନ୍ତୁ

ଟିକା ନେବା ପରେ ତୁରନ୍ତ କାମ କରିବାକୁ ଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅତି କମରେ ଦୁଇ-ତିନି ଦିନ ବିଶ୍ରାମ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଟିକା ର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଦେଖାଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସମୟରେ ଯେଭଳି ଆପଣ କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ନ ହୁଅନ୍ତି, ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ଘରେ ବିଶ୍ରାମ ନେବା ଉଚିତ୍ |

ଭିଡ଼ଠାରୁ ଦୂରତା
ଯଦି ଆପଣ ଟୀକାର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନିଜକୁ ଭିଡ଼ଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏଥି ସହିତ, ଯଦିଓ ଆପଣ ଟିକା ର ଉଭୟ ମାତ୍ରା ନେଇଛନ୍ତି, ତଥାପି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ | ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ହାତ ଧୋଇବା ସହିତ କୋଭିଡ -୧୯ର ସମସ୍ତ ନିୟମକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ଯଦି ଆପଣ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ

ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯେଭଳି ଅଧିକ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାମ ପାଇଁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ପଡିଥାଏ | ତେଣୁ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ | ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧୁଥିଲେ, ଆପଣଙ୍କୁ ତଥାପି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ କାରଣ ଟିକିଏ ଅସାବଧାନତା ଆପଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ |

ଧୂମପାନ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନରୁ ଦୂରତା ରଖନ୍ତୁ

ଯଦି ଆପଣ ଧୂମପାନ କରନ୍ତି ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତି, ତେବେ କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ଆପଣ ଏହାକୁ ସେବନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଅତିକମରେ ତିନିରୁ ଚାରି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

Comments are closed.