ଦେଶରେ କରୋନା ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ , ସେରମ୍ ସିଇଓ ଆଦର ପୁନାୱାଲା ମଧ୍ୟ ନେଲେ ଭାକ୍ସିନ

ଆଜି ଭାରତରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଟିକା ବିକାଶ ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏପରି ଦିନ ପାଇଁ, ରାଷ୍ଟ୍ର କବୁ ରାମଧାରୀ ସିଂ ଦିନକାର କହିଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ମଣିଷ ବଳ ପ୍ରୟୋଗ କରେ ସେତେବେଳେ ପଥର ମଧ୍ୟ ପାଣି ହୋଇଯାଏ।

ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅନୁଧ୍ୟାନ ନେବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀର ସିଏମ୍ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଦିଲ୍ଲୀର LNJP ହସ୍ପିଟାଲରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜିଠାରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ୮୧ ଟି ଟୀକାକରଣ ସ୍ଥାନ ଅଛି | ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ଚାଲିଛି | ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଁ ଟୀକାକରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛି, କାହାର କିଛି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ। ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରତିଦିନ ୮୧୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ସିଏମ କହିଛନ୍ତି।

ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଗୁଜବ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଟିକା ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ଟିକା ନେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ମାସ୍କ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ | ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧୦୦୦ ଟି କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ ହେବ।

ଦେଶରେ କରୋନା ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବାପରେ ସେରମ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ଆଦର ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ସେ ଭାରତ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଉଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ କରୋନା ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ ଯେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏହି ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନର ଏକ ଅଂଶ। ମୁଁ ମୋର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ସହିତ ଟିକା ମଧ୍ୟ ନେଇଛି |

Comments are closed.