ଶୀତଦିନେ ଆହୁରି ବଢ଼ିପାରେ କରୋନା, ଏକ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ଅକ୍ସିଜେନ କିଣିବ ଭାରତ

0

ଶୀତଦିନେ କରୋନା ଭାଇରସ ପୁଣି ବିସ୍ତାର କରିପାରେ | କରୋନାର ଏହି ଦ୍ୱିତୀୟ ପିକ ପାଇଁ ସରକାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ସରକାର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏକ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଉଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅକ୍ସିଜେନ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଦେଶରୁ ଏକ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ଅକ୍ସିଜେନ କିଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଧବାର ଏକ ଟେଣ୍ଡର ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ତରଫରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ୧୦ ରେ କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକରେ ଅକ୍ସିଜେନର ଉପଲବ୍ଧତା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା, ଏହା ପରେ ବିଦେଶରୁ ଏକ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ଅକ୍ସିଜେନ କ୍ରୟ କରାଯିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ମାସ ସମୟ ନେଇପାରେ | ଯଦିଓ ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଅମ୍ଳଜାନ ଯଥେଷ୍ଟ, ଆଗାମୀ ପର୍ବ ଦିନ, ଶୀତ ହେତୁ, ସତର୍କତା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ |

ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିନକୁ ସାତ ହଜାର ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ଅକ୍ସିଜେନ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦୯୪ ଟନ୍ ଅକ୍ସିଜେନ କରୋନା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି | ଲକ୍ଡାଉନ୍ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ ଦୈନିକ ଛଅ ହଜାର ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ଅକ୍ସିଜେନ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାର କ୍ଷମତା ରହିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ହଜାର ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ଅକ୍ସିଜେନ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା।

ଲକ୍ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ଅକ୍ସିଜେନର ଚାହିଦା ତିନି ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଅନଲକରେ ଶିଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଅମ୍ଳଜାନରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନ ହୁଏ, ତେଣୁ ସେମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତି ହେଉଛି ଦେଶରେ ୩.୯୭% ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ଅକ୍ସିଜେନ ସହାୟତାରେ ଅଛନ୍ତି। ଯେବେକି ଆଇସିୟୁରେ ୨.୪୬% ଆଡମିଶନ ହୋଇଛନ୍ତି |

Leave A Reply

Your email address will not be published.