ଚାଇନାର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଆଖିରୁ ମିଳିଲା କରୋନା , ଶେଷରେ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା ସର୍ଜରୀ

ଆରମ୍ଭରୁ, କରୋନା ଭାଇରସ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହା ଆମ ନାକ ଏବଂ ପାଟି ଦେଇ ଆମ ଶରୀରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରଥମେ ଆମର ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାଏ | ପରବର୍ତ୍ତୀ ମାସରେ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହା ଆମ ଆଖି ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନାରେ ଏଭଳି ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ଜଣେ ୬୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ବୃଦ୍ଧ ମହିଳା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ଶୁଖିଲା କାଶ ଏବଂ ନଅ ଦିନ ଡାଇରୀୟା ହେବାର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଗଲା | ଏହା ପରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଜାନୁଆରୀ ୩୧ ରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କର ଜ୍ୱର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ଛାତିର ଏକ ସିଟି ସ୍କାନରେ ତାଙ୍କ ଫୁସଫୁସରେ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କ ନାକରୁ ସ୍ବାବ୍ ନମୁନା ନିଆଯାଇଥିଲା | ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ସେ କରୋନା ପଜିଚିଭ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଥିଲେ ।

ସେହି ସମୟରେ ମହିଳାଙ୍କର କୌଣସି ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ନଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଥିଲେ | ଆଖିରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନଥିଲା | ସେ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତା’ପରେ ୧୮ ଏବଂ ୨୯ ଫେବୃଆରୀରେ ସେ ପୁନର୍ବାର କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଚିଭ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା। ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଘରକୁ ଯିବାର ଆଠ ଦିନ ପରେ ତାଙ୍କ ଡାହାଣ ଆଖି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାକୁ ଲାଗିଲା।

ଯଦି ତାଙ୍କ ଆଖିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଲା, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଦେଖିବାରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧା ହେଲା | ଯେତେବେଳେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅସହ୍ୟ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା ଏବଂ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବହୁତ କମ୍ ହେଲା, ମହିଳା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ | ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ରେ, ଡାକ୍ତରମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ମହିଳା ଜଣକ ଗ୍ଲୁକୋମା ଆକ୍ରମଣରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ। ଚାପ ଯୋଗୁଁ ଆଖିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଥିଲା | ଡାକ୍ତର ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କୁ ଔଷଧ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଔଷଧଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଇନଥିଲେ, ଯାହାପରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ବାକି ରହିଥିଲା ।

ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନସ୍ଥିତ ସେଣ୍ଟର୍ ଥିଏଟର କମାଣ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏହି ମହିଳା ଦୁଇଟି ଆଖି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଥିଲେ। ଡାହାଣ ଆଖି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪ ରେ, ବାମ ଆଖି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ରେ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ଆଖିରେ କ୍ରମାଗତ ଚାପ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଥିଲା | ସେ ୧୦ ଏପ୍ରିଲରେ ପୁନର୍ବାର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଗଲା ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଆଖିରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଟିସୁ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେଥିରେ କରୋନା ଭାଇରସର ପ୍ରୋଟିନ୍ ମିଳିଲା।

ଜାମା ଆଖି ଚିକିତ୍ସା ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ‘ଆକ୍ୟୁଲାର ମେନିଫେସ୍ଟେସନ’ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଖିରେ ଲାଲ ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଫୁଲା ଦେଖାଯାଏ | ଅତୀତରେ, ଅନ୍ୟ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆଖିର ଉପର ସ୍ତର ବ୍ୟତୀତ ଲୁହରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଥାଇପାରେ। ଲୁହରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଖବର ରହିଛି।

Comments are closed.