ଆପଣ ଜାମୁକୋଳିର ଫାଇଦା ବିଷୟରେ ତ ଶୁଣିଥିବେ, କିନ୍ତୁ କଣ ଜାଣନ୍ତି ଏହାର ମଞ୍ଜି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ଲାଭଦାୟକ

0

ଜାମୁକୋଳିକୁ ‘ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବ୍ଲାକବେରୀ’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହା ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ ସହିତ ସମାନ, କାରଣ ଏହା ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ଅଟେ । ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ଭିଟାମିନ୍ ସି, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଆଇରନ୍, ଫାଇବର, ପୋଟାସିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟରେ ଭରପୂର ଏହି ଫଳ ପାଟି ଘା ’, ରକ୍ତହୀନତା, ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ଏବଂ ଯକୃତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ବାସ୍ତବରେ, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଜାମୁକୋଳି ଖାଇ ଏହାର ମଞ୍ଜିକୁ ଫିଙ୍ଗ ଦିଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହାର ମଞ୍ଜି ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ, ଯାହା ଅନେକ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇପାରେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଲାଭ ବିଷୟରେ …

ମଧୁମେହରେ ଉପକାରୀ

ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉଭୟ ଜାମୁକୋଳି ଏବଂ ଏହାର ମଞ୍ଜି ଉପକାରୀ | ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାମୁକୋଳିର କଷା ସ୍ୱାଦ ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ୨୦୧୭ ରେ, ଏସିଆନ୍ ପାସିଫିକ୍ ଜର୍ନାଲ୍ ଅଫ୍ ଟ୍ରପିକାଲ୍ ବାୟୋମେଡିସିନ୍ ରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ଯେ ଜାମୁକୋଳି ରକ୍ତରେ ଗ୍ଲୁକୋଜ୍ ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଏବଂ ଇନସୁଲିନ୍ ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଜାମୁକୋଳି ମଞ୍ଜି ରକ୍ତଚାପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ (ହାଇ ବ୍ଲଡପ୍ରେସର) କିମ୍ବା ହାଇପରଟେନ୍ସନରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ବରଦାନରୁ କମ୍ ନୁହେଁ | ବାସ୍ତବରେ, ଏଥିରେ ଫେନିକ୍ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଅଛି ଯାହାକି ଇଲାଜିକ ଏସିଡ୍ ଅଟେ, ଯାହା ରକ୍ତଚାପ ସ୍ତରର ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହା ସହିତ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ କାମ କରେ |

ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରେ ଉପକାରୀ

ଜାମୁକୋଳି ମଞ୍ଜି ପାଚନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏହାର ପାଉଡରର ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାର ପେଟକୁ ସଫା ରଖେ, ଯାହା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଡାଇରୀୟା, ଡିଜେଣ୍ଟେରୀ ଏବଂ ଅନ୍ତନଳୀ ଅଲସର ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ଜାମୁକୋଳି ମଞ୍ଜି ରକ୍ତକୁ ସଫା ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ

ଜାମୁକୋଳି ମଞ୍ଜି ରକ୍ତକୁ ସଫା କରିବାରେ ଏବଂ ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରି ଶରୀରକୁ ସଫା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହା ରକ୍ତହୀନତା କାରଣରୁ ହେଉଥିବା ଏନିମିଆ ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣିରେ ଏକ ଚାମଚ ଜାମୁକୋଳି ମଞ୍ଜି ପାଉଡର ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ |

ମନେ ରଖନ୍ତୁ: ଆପଣଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଏହି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | କିଛି ନେବା ପୂର୍ବରୁ ନିଜର ଡାକ୍ତର କିମ୍ବା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଜରୁରୀ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.