ଚାଇନାର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଚାଂଚଲ୍ୟକର ଖୁଲାସା କହିଲେ – ଚାଇନା ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ କରୋନା ଭାଇରସ, ମୋ ପାଖରେ ରହିଛି ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ

ଚାଇନାରୁ କରୋନା ଭାଇରସର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ କ୍ରମାଗତ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ଆମେରିକା ଠାରୁ ୟୁରୋପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଦେଶ ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ଭାଇରସର ଉତ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ଚୀନ୍ କୁ ଦାୟୀ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ଧମକ ପରେ ଆମେରିକାରେ ଆସି ରହୁଥିବା ଚାଇନାର ମହିଳା ଭାଇରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ନିଜେ କରୋନା ଭାଇରସ ମାନବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ଭାଇରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଲି-ମେଙ୍ଗ ୟାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାଭାଇରସକୁ ମନୁଷ୍ୟକୃତ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ ଅଛି ଯାହା ସେ ଶୀଘ୍ର ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ। ସେ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଏହି ଭାଇରସ ବିଷୟରେ ଅନେକ କିଛି ଲୁଚାଉଛି ଏବଂ ମୁଁ ଏହା କହିପାରେ ଯେ ଏହା ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ମନୁଷ୍ୟକୃତ ଭାଇରସ। ମୋର ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରମାଣ ଅଛି ଏବଂ ମୁଁ ଏହାକୁ ପ୍ରମାଣ କରିବି |

ଲି-ମେଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ୱୁହାନର ମାଂସ ବଜାରରୁ ଆସିନାହଁ କାରଣ ମାଂସ ବଜାର ଏକ ସ୍ମୋକ ସ୍କ୍ରିନ, କିନ୍ତୁ ଭାଇରସ ପ୍ରକୃତିର ଉତ୍ପାଦ ନୁହେଁ। ଏଥି ସହିତ, ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପଚରାଗଲା ଯେ ଯଦି ଏହି ଭାଇରସ୍ ୱୁହାନର ମାଂସ ବଜାରରୁ ଆସିନାହିଁ, ତେବେ ଏହା କିପରି ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଲା? ତା’ପରେ ଏହାର ଜବାବ ଦେଇ ଲି ମେଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ଭାଇରସ ୱୁହାନର ଲ୍ୟାବରୁ ଆସିଛି ଏବଂ ଏହା ମନୁଷ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭାଇରସର ଜେନୋମ କ୍ରମ ମନୁଷ୍ୟର ଫିଙ୍ଗର ପ୍ରିଣ୍ଟ ଭଳି ଏବଂ ଏହା ଆଧାରରେ ସେ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ କରିଦେବେ ଯେ ଏହା ଏକ ମନୁଷ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଭାଇରସ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଭାଇରସରେ ମନୁଷ୍ୟର ଫିଙ୍ଗର ପ୍ରିଣ୍ଟର ଉପସ୍ଥିତି ଏହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଟେ ଯେ ଏହା ମନୁଷ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି |

ଲି-ମେଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ଆପଣଙ୍କର ଜୀବବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଜ୍ଞାନ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଆପଣ ଏହାକୁ ପଢ଼ିନାହାଁନ୍ତି, ତଥାପି ଆପଣ ଏହାର ଆକାର ଅନୁଯାୟୀ ଜୀବାଣୁର ଉତ୍ପତ୍ତି ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବେ। ଏହି ସମୟରେ ସେ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ ସଙ୍ଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣି କହିଥିଲେ ଯେ ଧମକ ପରେ ମୁଁ ହଂକଂ ଛାଡି ଆମେରିକା ଯାଇଥିଲି କିନ୍ତୁ ମୋର ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ସରକାରୀ ଡାଟାବେସରୁ ଲିଭାଇଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ମୋର ସହକର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ମୋ ବିଷୟରେ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା।

ଲି-ମେଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋତେ ମିଥ୍ୟାବାଦୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ କୌଶଳ ପ୍ରୟୋଗ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମୁଁ ମୋ ଲକ୍ଷ୍ୟରୁ ପଛକୁ ହଟିଯିବି ନାହିଁ।

Comments are closed.