ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କଲା ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଥମ ରୋଭର ଜୁରୋଙ୍ଗ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୪ରୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ସୂଚନା ପଠାଉଛି ଭାରତ

ଚାଇନାର ଜୁରୋଙ୍ଗ ରୋଭର ସାତ ମାସର ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା, ତିନିମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅରବିଟ ପରିକ୍ରମା ଏବଂ ଶେଷ କଠିନ ସାତ ମିନିଟ ଅତିକ୍ରମ କଲା ପରେ ଶନିବାର ସକାଳେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ସଫଳତାର ସହ ଅବତରଣ କରିଛି | ଶନିବାର ସକାଳେ ଚାଇନାର ଜାତୀୟ ମହାକାଶ ପ୍ରଶାସନ (CNSA) ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି। CNSA ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରୋଭର ଜୁରୋଙ୍ଗ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ସଫଳତାର ସହ ଅବତରଣ କରିଛି।

ଚୀନ୍‌ର ଜାତୀୟ ମହାକାଶ ପ୍ରଶାସନ କହିଛି ଯେ ଜୁଲାଇ ୨୩, ୨୦୨୦ ରେ ତିଆନୱେନ୍ -୧ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ଅରବିଟ, ଏକ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଏବଂ ରୋଭର ଜୁରୋଙ୍ଗ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା। ତିଆନୱେନ୍ -୧ ପ୍ରାୟ ଫେବୃଆରୀ ୧୦ରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଅରବିଟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରଠାରୁ ଏହା ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି। କେବଳ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରହରେ ବରଫଯୁକ୍ତ ୟୁଟୋପିଆ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ |

ରୋଭରର ନାମ ଜୁରୋଙ୍ଗ କାହିଁକି ହେଲା?

ଡ୍ରାଗନ୍ ଏହାର ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ପଠାଉଥିବା ରୋଭରର ନାମ ଜୁରୋଙ୍ଗ ରଖିଛି | ଜୁରୋଙ୍ଗ ନାମ ଚାଇନାର ଅଗ୍ନି ଦେବତାଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଛି | ଏହି ରୋଭର ଚାଇନାର ମହାକାଶଯାନ ‘ତିଆନୱେନ୍ -୧’ର ବେଲିରେ ରହିଛି | ସେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ରୋଭର ଏବଂ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର୍ ପାଇଁ ଭୂପୃଷ୍ଠ ମାପ କରୁଥିଲା | ଜୁରୋଙ୍ଗ ହେଉଛି ଏକ ଛଅ ଚକିଆ ରୋଭର | ଏହା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଉତ୍ତର ଗୋଲାର୍ଦ୍ଧର ଅଂଶ ଥିବା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ୟୁଟୋପିଆର ପ୍ଲେନସିଆ ସମତଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଛି। ଚାଇନା ଏହି ରୋଭରରେ ଏକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ୟାପସୁଲ, ପାରାଚ୍ୟୁଟ୍ ଏବଂ ରକେଟ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବ୍ୟବହାର କରିଛି |

ଚାଇନାର ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନର ରୋଭର ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କରିବା ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି। ଚାଇନାର ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ମାନେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଏହା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଥିଲେ। ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ବର୍ତ୍ତମାନର ଦୂରତା ହେଉଛି ୩୨ ନିୟୁତ କିଲୋମିଟର | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ରେଡିଓ ବାର୍ତ୍ତା ପୃଥିବୀରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ୧୮ ମିନିଟ୍ ସମୟ ଲାଗିବ | ବିଶ୍ୱ ବୈଷୟିକ ନେତୃତ୍ୱ ପାଇଁ ଆମେରିକା ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଏହି ମିଶନ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି|

ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ ଚୀନ୍ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା, ରୁଷ, ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ଏବଂ ଭାରତ ସେମାନଙ୍କ ମହାକାଶଯାନକୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ସଫଳତାର ସହ ଅବତରଣ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଏସୀୟ ଦେଶ, ଯାହା ୨୦୧୪ ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ମହାକାଶଯାନ ଅବତରଣ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା, ସେବେଠାରୁ ଏହା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଏବଂ ଫଟୋ ପଠାଉଛି।

Comments are closed.