ଚାଇନାର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଟିକା ଯାହାକୁ ଲଗାଇପାରିବେ ସାଧାରଣ ଲୋକ, ମିଳିଲା WHO ର ସମର୍ଥନ

ଚୀନ୍ କହିଛି ଯେ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ବାହାରେ ମନୋନୀତ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଦେବାର ଏହାର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିଶ୍ବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ସମର୍ଥନ କରିଛି। ରଏଟର୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍‌ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଜୁଲାଇରୁ ଚାଇନା ପରୀକ୍ଷଣ ବ୍ୟତୀତ ବିଭିନ୍ନ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଟିକା ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି। ତେବେ ଏହାକୁ ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ଜୁଲାଇରେ ଚୀନ୍ କରୋନା ଟିକାର ଏମରଜେନ୍ସି ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା। ଚାଇନାର ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆୟୋଗର ଅଧିକାରୀ ଜେଙ୍ଗ ଜୋଙ୍ଗୱାଇଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁନ୍ ମାସରେ ଚୀନ୍ ନିଜର କରୋନା ଟିକା ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ WHO କୁ ପଠାଇଦେଇଥିଲା ।

ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅନୁମୋଦନ ଅନୁଯାୟୀ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବାରେ ଜଡିତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଚୀନ୍ କରୋନା ଟିକା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲା । ତଥାପି, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଇନାର ଟୀକାକରଣର ପର୍ଯ୍ୟାୟ -୩ ପରୀକ୍ଷଣ ଫଳାଫଳ ଜଣାପଡ଼ିନାହିଁ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଟୀକା ସୁରକ୍ଷିତ କିମ୍ବା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଜାଣିହେବ |

WHO ର ସହକାରୀ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡା ମାରିଆଞ୍ଜେଲା ସିମାଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ସେମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ଦ୍ରବ୍ୟର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମତି ଦେବାର ଅଧିକାର ରହିଛି। ଏଥି ସହିତ, WHO ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସୋମିଆ ସ୍ବାମୀନାଥନ୍ ଚଳିତ ମାସରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଟିକାକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅନୁମୋଦନ ଏକ ‘ସାମୟିକ ସମାଧାନ’। ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଟିକା ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାୟ -୩ ପରୀକ୍ଷା ସମାପ୍ତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଏହାର ତିନୋଟି ଟିକା ପ୍ରାର୍ଥୀକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି। ଏଥିରେ CNBG, ସିନୋଭାକ୍ ଟିକା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏଥି ସହିତ କୈନସିନୋ କମ୍ପାନୀର ଟିକାକୁ ସାମରିକ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

ଚୀନ୍‌ର ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆୟୋଗର ଅଧିକାରୀ ଜେଙ୍ଗ ଜୋଙ୍ଗୱେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୦ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଚାଇନାରେ ବର୍ଷକୁ ୬୧ ନିୟୁତ ଟିକା ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାର କ୍ଷମତା ରହିବ। ଏଥି ସହିତ, ୨୦୨୧ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା, ଏହି କ୍ଷମତା ଏକ ବିଲିୟନ ଟିକା ଡୋଜ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ହେବ |

Comments are closed.