ସାବଧାନ! ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ମାରାତ୍ମକ ସାନିଟାଇଜର୍ , ସୁଘିଂବା ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିପାରେ ଭାରୀ, ଏଭଳି କରନ୍ତୁ ଫରକ

0

କୋଭିଡ ସମୟରେ ସାନିଟାଇଜର ଧାରା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଘର, ଅଫିସରେ, ଲୋକମାନେ ଯେତେବେଳେ ବାହାରକୁ ଆସନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ନିଜ ହାତକୁ ସାନିଟାଇଜରେ ପରିଷ୍କାର କରୁଛନ୍ତି |ଏହା ସହିତ ଏହାର ବୋତଲଗୁଡିକୁ ସବୁବେଳେ ନିଜ ସହିତ ରଖୁଛନ୍ତି |

ବଜାରରେ ଏହାର ବଢୁଥିବା ଚାହିଦାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କିଛି କମ୍ପାନୀ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ ନକଲି ସାନିଟାଇଜର ତିଆରି ଏବଂ ବିକ୍ରୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଡ୍ରଗ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ନମୁନା ଯାଞ୍ଚରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଡ୍ରଗ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଉମେଶ ଭାରତୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଭାଗ ଝାନ୍ସୀର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସାନିଟାଇଜରର ନମୁନା ଲ୍ୟାବକୁ ପଠାଇଛି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଛିର ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି। ନ୍ୟୁ ରୋଡ୍ ଏବଂ ସେପ୍ରି ବଜାରରୁ ସଂଗୃହିତ ତିନୋଟି କମ୍ପାନୀର ସାନିଟାଇଜର ନକଲି ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ସେମାନଙ୍କ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏକ କମ୍ପାନୀର ସାନିଟାଇଜରରେ ମିଥାନୋଲ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି, ଯାହାକୁ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି।

ନକଲି ଏବଂ ଅସଲି ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି କରନ୍ତୁ ପାର୍ଥକ୍ୟ

ସାନିଟାଇଜର କିଣିବା ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ନକଲି ଏବଂ ଅସଲି ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ |କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେବଳ ଆଇସୋପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଆଲକୋହଲ୍ କିମ୍ବା ଇଥାନଲ୍ ରହିଥିବା ସାନିଟାଇଜରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି।

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଲୋକମାନେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କ ମିଶ୍ରଣ ଧାରଣ କରିଥିବା ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏଥି ସହିତ, ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରୋପାନୋଲ ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ଜିନିଷ ଯୋଗ କରି ସାନିଟାଇଜର ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି | ଏଥିସହ, କେତେକରେ ଆଲକୋହଲର କମ୍ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି | ଏହି ସମସ୍ତ ସାନିଟାଇଜର ପ୍ରଭାବହୀନ |

ତେଣୁ, ସାନିଟାଇଜର ବୋତଲ କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ, ଏଥିରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ପଦାର୍ଥର ମିଶ୍ରଣ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ସୂଚନାଗୁଡ଼ିକୁ ନିଶ୍ଚିତ ପଢ଼ନ୍ତୁ |

ମିଥାନୋଲ ଯୁକ୍ତ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର କାହିଁକି ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ମିଥାନୋଲ ହେଉଛି ଏଭଳି ଏକ ଆଲକୋହଲ ଯାହା ଅତ୍ୟଧିକ ବିଷାକ୍ତ ଅଟେ। ମିଥାନୋଲ ସାଧାରଣତଃ ରେସିଂ ଯାନ ପାଇଁ ଇନ୍ଧନରେ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଫ୍ରିଜ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |
ମିଥାନୋଲ ଏତେ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ ଯେ ଏହାକୁ ଚର୍ମରେ ଲଗାଇଲେ ଏହା ସିଧାସଳଖ ଚର୍ମ ଭିତରକୁ ଚାଲିଯାଏ ଏବଂ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏହା ସାଂଘାତିକ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ହାତରେ ମିଥାନୋଲ ଯୁକ୍ତ ସାନିଟାଇଜର ଲଗାଇଲେ ବିଷାକ୍ତ ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ | ଏପରିକି ଏଭଳି ଆଲକୋହଲ ଯୁକ୍ତ ସାନିଟାଇଜରରକୁ ସୁଘିଂବା ମଧ୍ୟ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.