ଗମ୍ଭୀର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାର କାରଣ ହୋଇପାରେ ବ୍ଲଡ କ୍ଲୋଟିଙ୍ଗ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ପ୍ରତିକାର

ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଶରୀର ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଅଟେ। ସାଧାରଣତଃ ଏପରି ଅବସ୍ଥା ସେତେବେଳେ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ରକ୍ତର କିଛି ଅଂଶ ମୋଟା ହୋଇ ଏକ କଠିନରେ ପରିଣତ ହୁଏ | ଆଘାତ ହେତୁ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ, ଯଦିଓ ଏହାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ |ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଏକ ଜରୁରୀ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ରକ୍ତ ହରାଇବା ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ, ଯଦିଓ ଶିରାରେ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେଲେ, ଏହା ଅନେକାଂଶରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବିପଦ ହୋଇପାରେ। ଶିରାରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ସାଧାରଣ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ, ଯାହା ହୃଦୟ ଏବଂ ଫୁସଫୁସ ସମେତ ଅନେକ ଅଙ୍ଗକୁ ଗୁରୁତର କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ |

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ୟାଖ୍ୟା ଅନୁଯାୟୀ ଆମ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ଶିରା ଏବଂ ଧମନୀରେ ଗଠିତ ଯାହା ପୁରା ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ବହନ କରିଥାଏ। ଧମନୀରେ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଶରୀରର କେତେକ ଅଙ୍ଗରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା କିମ୍ବା ପକ୍ଷାଘାତ ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଆଣିପାରେ | ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ହୃଦଘାତ କିମ୍ବା ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ଥାଏ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ସମସ୍ୟା ଏବଂ କାରଣ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର କାରଣ

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସାଧାରଣତଃ ଚର୍ମ କିମ୍ବା ରକ୍ତବାହିକା କାନ୍ଥରେ ରକ୍ତର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପଦାର୍ଥ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା କାରଣରୁ ଏହି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିପାରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯେତେବେଳେ ରକ୍ତ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ ନାହିଁ, ସେହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ | ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟରେ ଠିକ୍ ହୋଇନଥାଏ, ତେବେ ଏହି କାରଣରୁ ଅନେକ ଗୁରୁତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।

ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଲକ୍ଷଣ

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଅବସ୍ଥା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଶରୀରର କେଉଁ ଅଂଶରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ, ସେହି ଆଧାରରେ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ | ଯେଉଁ ଅଂଶରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଫୁଲା ଏବଂ ଚର୍ମ ରଙ୍ଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଏ | ଚର୍ମରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ |
ମସ୍ତିଷ୍କର ରକ୍ତବାହିକା କାନ୍ଥରେ ଚର୍ବି ଜମା ହେତୁ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିପାରେ | ଏଥିରେ, ଲୋକମାନଙ୍କର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିରେ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ, କିଛି ଲୋକଙ୍କର ଝଟକା ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇପାରେ |

ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ଚିକିତ୍ସା

ଡାକ୍ତରମାନେ ପ୍ରଥମେ କିଛି ପରୀକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ରୋଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ବାରା ଏହାର ଗମ୍ଭୀରତା ବିଷୟରେ ଜାଣିହେବ। ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ଲଡ ଥିନର ଭଳି ଔଷଧ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇପାରେ। ରକ୍ତ ଜମାଟକୁ କମ କରିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ଅନ୍ୟ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ବ୍ୟବହାର କରିପାରନ୍ତି, ମୁଖ୍ୟତଃ ଏହା ଅବସ୍ଥାର ଗମ୍ଭୀରତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି। ଲକ୍ଷଣକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରୀ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ |

ରକ୍ତ ଜମାଟକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ସମସ୍ୟାକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ। ଶାରୀରିକ ନିଷ୍କ୍ରିୟତା ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇଥାଏ, ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ | ଦୀର୍ଘ ଦୂରତା ଭ୍ରମଣ କରିବା ସମୟରେ, ନିୟମିତ ଭାବରେ ହାତ ଏବଂ ଗୋଡ ଷ୍ଟ୍ରେଚ କରନ୍ତୁ | ନିୟମିତ ଭାବେ ପାଣି ପିଇବା ସାଧାରଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ, କିନ୍ତୁ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଏହା ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଏ | କଫିନ୍, ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ ଧୂମପାନରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ |ମେଦବହୁଳତା ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇଥାଏ, କାରଣ ଅଧିକ ଓଜନ ହେବା ଶିରାରେ ଚାପ ବଢ଼ାଇପାରେ, ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କର ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ |

Comments are closed.