ଓଜନ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏହି ଜୁସ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଆହୁରି ୧୦ଟି ଫାଇଦା

0

ବିଟ୍ ହେଉଛି ଏକ ମିଠା ମୂଳଜାତୀୟ ପରିବା ଯାହାର ସ୍ୱାଦ ସମସ୍ତେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ |କିନ୍ତୁ ବିଟ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଏହାର ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ଏହାକୁ ସୁପରଫୁଡ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ବିଟ୍ ରସ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ଉପକାର କରିଥାଏ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବିଷୟରେ |

ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ କରେ – ବିଟ୍ ଜୁସ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ୨୫୦ ମିଲିଲିଟର ବିଟ୍ ରସ ପିଉଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ଉଭୟ ନିମ୍ନ ସିଷ୍ଟୋଲିକ୍ ଏବଂ ଡାଇଷ୍ଟୋଲିକ୍ ରକ୍ତଚାପ କମ ରହିଥାଏ। ବିଟ୍ ରସରେ ନାଇଟ୍ରେଟ୍ ଥାଏ ଯାହା ରକ୍ତ ନଳୀକୁ ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ ଯାହାଦ୍ୱାରା ରକ୍ତଚାପ କମିଥାଏ |

ମାଂସପେଶୀ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରେ – ବିଟରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ନାଇଟ୍ରେଟ୍ ଥାଏ ଯାହା ଶରୀରର ମାଂସପେଶୀକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ | ୨୦୧୫ର ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ହୃଦଘାତର ସମସ୍ୟା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ବିଟ୍ ରସ ପିଇବାର ୨ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମାଂସପେଶୀ ଶକ୍ତି ୧୩ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ିଥିବା ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ |

ଡିମେନ୍ସିଆରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ- ଡିମେନ୍ସିଆ ରୋଗରେ ବିଟ୍ ରସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ୨୦୧୧ର ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଟ୍ ରସରେ ମିଳୁଥିବା ନାଇଟ୍ରେଟ୍ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ, ଯାହା ସ୍ମୃୃତି ଶକ୍ତିକପ ଠିକ୍ ରଖେ |

ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ – ବିଟ୍ ରସରେ କ୍ୟାଲୋରୀ ବହୁତ କମ୍ ଏବଂ ଆଦ ଚର୍ବି ନଥାଏ | ଏହା ଓଜନ ବଢ଼ିବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ | ବିଟ୍ ରସ ସହିତ ନିଜ ସକାଳର ଆରମ୍ଭ ଆପଣଙ୍କୁ ଦିନସାରା ସକ୍ରିୟ ରଖିଥାଏ |

କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗକୁ ରୋକିଥାଏ – ବିଟ୍ ରସରେ ବିଟାଲାଇନ୍ ଥାଏ, ଯାହା ଏକ ଦ୍ରବୀଭୂତ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ | ୨୦୧୬ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ବେଟାଲିନର କେମୋ-ପ୍ରତିଷେଧକ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି ଯାହା କ୍ୟାନ୍ସର କୋଷକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ରୋକିଥାଏ | ବେଟାଲିନ୍ ଫ୍ରୀ ରେଡିକାଲ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରେ |

ପୋଟାସିୟମର ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ- ବିଟ୍ ରସରେ ପୋଟାସିୟମ୍ ଭରପୂର ଅଟେ ଯାହା ସ୍ନାୟୁ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ସଠିକ୍ ପରିମାଣର ବିଟ୍ ରସ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ପୋଟାସିୟମର ମାତ୍ରା ଭଲ ରହିଥାଏ | ଶରୀରରେ ପୋଟାସିୟମର ଅଭାବ ହେତୁ ଥକ୍କା, ଦୁର୍ବଳତା ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ସ୍ପାମ୍ ହୁଏ | ପୋଟାସିୟମ କମିଗଲେ ହୃଦରୋଗର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଯାଏ |

ଅନ୍ୟ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥର ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ – ଆବଶ୍ୟକ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ବିନା ଶରୀର ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ | ବିଟ୍ ରସରେ ଲୌହା, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ମାଙ୍ଗାନିଜ୍, ସୋଡିୟମ୍, ଜିଙ୍କ, କପର ଏବଂ ସେଲେନିୟମ୍ ଥାଏ | ଏହି ସମସ୍ତ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଦାନ୍ତ ଏବଂ ହାଡକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିଥାନ୍ତି |

ଭଲ ପରିମାଣର ଫୋଲେଟ୍- ଫୋଲେଟର ଅଭାବ ନ୍ୟୁରାଲ୍ ଟ୍ୟୁବ୍ ତ୍ରୁଟି ଏବଂ ସ୍ପାଇନା ବିଫିଡା ପରି ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଠାରେ ଏହାର ଅଭାବ ହେତୁ ଅକାଳ ପ୍ରସବ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ | ବିଟ୍ ରସରେ ଭଲ ପରିମାଣର ଫୋଲେଟ୍ ମିଳିଥାଏ |

ଲିଭରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ – ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ, ଅତ୍ୟଧିକ ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ଜଙ୍କ ଫୁଡ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଲିଭରକୁ କ୍ଷତି ପହଂଚିଥାଏ | ବିଟ୍ ଜୁସରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ ଯାହା ଲିଭରରେ ଚର୍ବି ଜମାକୁ ରୋକିଥାଏ | ଏହା ଲିଭରକୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ |

କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ହ୍ରାସ କରେ- ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଅଧିକ ଥାଏ, ତେବେ ବିଟ୍ ରସକୁ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ | ବିଟ୍ ରସରେ ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ୍ ଏବଂ ଫାଇଟୋନ୍ୟୁଟ୍ରିଏଣ୍ଟସ୍ ଥାଏ ଯାହା ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍କୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ଭଲ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ ବଢ଼ାଇଥାଏ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.