କିଛି ଘଂଟା ମଧ୍ୟରେ ପୃଥିବୀର ବହୁ ନିକଟ ଦେଇ ଗତି କରିବ ଆଷ୍ଟୋରଏଡ୍: ଦୂରତା ଦେଖି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭୟବୀତ, ରଚାଇପାରେ ବିରାଟ ତାଣ୍ଡବ

ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ଏକ ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ ପୃଥିବୀକୁ ଅତି ନିକଟରେ ଅକିକ୍ରମ କରିବ | ପୃଥିବୀ ସହିତ ଏହାର ନିକଟତରତା ଦେଖି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଭୟଭୀତ | ଏହି ଆଷ୍ଟେରଏଡ୍ ବସ୍ ଆକୃତିର | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ହିସାବ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜି ଅର୍ଥାତ୍ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୪ ରେ, ଆଗାମୀ କିଛି ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଏହି ଆଷ୍ଟୋରଏଡ୍ ପୃଥିବୀ ଦେଇ ଗତି କରିବ |

ଏହି ଆଷ୍ଟୋରଏଡର ନାମ ହେଉଛି ୨୦୨୦ SW | ଏହା ପୃଥିବୀର ଏତେ ନିକଟତର ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଯେ ଚନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ଏତିକି ଦୁରତାରେ ନଥିବ | ଚନ୍ଦ୍ରର ପୃଥିବୀଠାରୁ ଦୂରତା ପ୍ରାୟ ୩.୮୪ ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର | ଯେତେବେଳେକି ଏହି ଆଷ୍ଟୋରଏଡ୍ ପୃଥିବୀଠାରୁ ମାତ୍ର ୨୮,୨୫୪ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଦେଇ ଅତିକ୍ରମ କରିବ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହି ଆଷ୍ଟୋରଏଡ୍ ମନୁଷ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ପଠାଯାଉଥିବା ଟିଭି, ପାଣିପାଗ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ସାଟେଲାଇଟର କକ୍ଷପଥରୁ ମଧ୍ୟ କମ ଦୂରତା ଦେଇ ବାହାରିବ | ସାଟେଲାଇଟ୍ କକ୍ଷପଥରେ ସାଧାରଣତ ୩୫,୮୮୮ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତା ଥାଏ |

ସେଣ୍ଟର ଫର ନିୟର ଆର୍ଥ ଅବଜେକ୍ଟସ୍ (CNEOS) ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ୧୪ ରୁ ୩୨ ଫୁଟ ଉଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ | ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏହି ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା | ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮ ରେ, ଆରିଜୋନାରେ ଥିବା ମାଉଣ୍ଟ ଲେମନ୍ ଅବଜରଭେଟୋରୀ ଏହି ଗ୍ରହକୁ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ଏହା ପୃଥିବୀ ଦେଇ ଗତି କରିବ, ଏହାର ଗତି ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୨୭,୯୦୦ କିଲୋମିଟର ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ୭.୭୫ କିଲୋମିଟର ରହିବ| ଆଷ୍ଟେରଏଡ୍ ୨୦୨୦ SW ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟା ୪.୪୮ ରେ ପୃଥିବୀ ଦେଇ ବାହାରିବ |

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହା ପୃଥିବୀର ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ କ୍ଷେତ୍ରର ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ | ଯଦି ଏହା ସମୁଦ୍ରରେ ପଡେ, ତେବେ ଏହା ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୁନାମି ଆଣିପାରେ, ଯଦି ଏହା ଏକ ଭୂମି ଉପରେ ପଡ଼େ, ତେବେ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଗର୍ତ୍ତ ସୃଷ୍ଟି କରିବ କିମ୍ବା ଏକ ବହୁତ ବଡ ସ୍ଥାନ ଜଳାଇଦେବ | କାରଣ ପୃଥିବୀ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ଏହା ଘର୍ଷଣ ସହିତ ଜଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ |

ଯେତେବେଳେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଷ୍ଟେରଏଡ୍ ୨୦୨୦ SW ଆବିଷ୍କାର କଲେ, ଏହାର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା କମ୍ ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏହା ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ବଢ଼ିବା ସହିତ ଏହାର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ବଢ଼଼ିବାରେ ଲାଗିଛି | ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ୍ ୨୦୨୦ SW ପୃଥିବୀଠାରୁ ଚନ୍ଦ୍ରର ପୃଥିବୀଠାରୁ ମାତ୍ର ୭ ପ୍ରତିଶତ ଦୂରରେ ରହିବ | ସେଥିପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଏହାର ଗ୍ରାଭିଟି ମଧ୍ୟକୁ ଆସିଯିବାର ଭୟ ରହିଛି ।

Comments are closed.